Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Iz 42,1-4.6-7, Sk 10,34-38, Mt 3,13-17

Jeden môj kolega, ktorý už nie je v kňazskej službe sa roztrpčoval nad tým, že krst prichádzajú hlásiť starí rodičia.

Keď prišla babka hlásiť krst, zatváril sa veľmi radostne, podal jej ruku a „úprimne“ pogratuloval k dieťaťu. Zvykol povedať: Aj Alžbeta bola takto požehnaná a v starobe porodila Jána Krstiteľa. Starká sa zapýrila ako puberťačka a poznamenala, že to je dieťa jej dcéry. A potom už začal „katechézu“.

Staré mamy dosť často prichádzali zahlásiť krst, lebo niektorí z rodičov sa báli krstiť dieťa, aby preň neboli perzekvovaní v práci.

Vyskytlo sa aj takéto vyjadrenie: „Nie som odtiaľto. Pricestovala som a porobila poriadky. Budú krstiť a hotovo!“

Krstiť? Nekrstiť? Ale to tu teraz neriešime.

Dnes sme počuli: Ježiš prišiel z Galiley k Jordánu za Jánom, aby sa mu dal pokrstiť. Ale Ján mu odporoval a hovoril: „Ja by som sa mal dať tebe pokrstiť, a ty prichádzaš ku mne?“

Ježiš sa dal pokrstiť. On nemusel. Dokonca Ježiš si vyžiadal krst. Vidíme ako mu Ján Krstiteľ odporoval a hovoril: „Ja by som sa mal dať tebe pokrstiť, a ty prichádzaš ku mne?“

Ježiš trval na krste a vyhlásil: „Len to nechaj, lebo sa patrí, aby sme splnili všetko, čo je spravodlivé.“ Potom mu už neodporoval.

Prečo Ježiš chcel byť pokrstený a dokonca to považoval za spravodlivé? Lebo zobral na seba naše hriechy a neprávosti.

Vidíme, že pri krste ide o dôležitú vec. Ježiš hovorí, že je to spravodlivé.

Ako je to s nami? Považujeme krst za potrebný. Nielen pre naše deti, ale aj pre nás?

Dôležité je uvedomiť si jeho potrebu!

Henri de Lubac, francúzsky katolícky teológ, jezuita a kardinál Svätej rímskej cirkvi v knihe Dráma ateistického humanizmu píše: „Tých čo veria v Boha je viac, ako tých čo veria, že majú hriech, žeby sa dopustili nejakého zla. Sú to veriaci ateisti.“ To je podľa tohto autora koreň ateizmu - nepotrebujú Boha. Zbožšťujú samých seba.

V úvode, keďže som pamätník, som hovoril o problémoch s krstom za totality. Teraz sa objavuje iný problém v súvislosti s krstom deti. Asi polovica rodičov nie je sobášená v kostole. Sú takí rodičia, ktorí si nemôžu vyslúžiť katolícke manželstvo, lebo napríklad jeden z partnerov už bol sobášený. Asi väčšie percento z nich sa však nechce sobášiť. Nepotrebujú Boha k tomu aby zvládli manželstvo, výchovu deti. To sú tiež tí „veriaci ateisti“. Zbožštili seba!

Pápež František: „Koľkokrát vidíme hádky medzi ľuďmi, ktorí trávia víkendy v kostoloch, alebo tam chodia každý deň a žijú len preto, aby nenávideli ostatných, alebo aby o nich zle hovorili.“

Pápež dodal, že chodiť do kostola nie je to najlepšie, čo môžeme urobiť. Ak aj stále chodíte do kostola, buďte radšej synom, bratom a staňte sa príkladom pre ostatných.

A tak sa zdá, že ak ateista žije podľa svedomia a koná dobro, predíde nás do Božieho kráľovstva. Ak chodiaci do kostola nenávidí – pohoršuje.“

Na medzinárodnej scéne vidíme aké pohoršenie dáva Moskovský Patriarcha Kirill I., keď podporuje vojnu na Ukrajine a požehnáva zbrane.

Ježiš prišiel opraviť, znova postaviť „zrúcaný dom ľudstva“. Musíme začať od seba.

Potrebovali rodičia, starí rodičia z úvodu Boha? Potrebujú ho partneri, ktorí sa nepotrebujú sobášiť? Potrebujeme ho my? K čomu? Mala to byť potreba rastu života. Krstom došlo k zrodu nového života. Potrebuje podporu ochranu do nového, kresťanského života.

 Turzovka, Makov, 11.1.2026

Pozrite tiež:

https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-v-nedele-a-sviatky/3760-krst-krista-pana-23

https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-v-nedele-a-sviatky/78-nedela-krstu-pana

https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-v-nedele-a-sviatky/634-nedela-krstu-pana-2

https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-v-nedele-a-sviatky/1559-krst-krista-pana

https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-v-nedele-a-sviatky/1991-krst-krista-pana-19

https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-v-nedele-a-sviatky/1103-krst-pana

https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-v-nedele-a-sviatky/2433-krst-krista-pana-20

Pre deti: 

https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-v-nedele-a-sviatky/1102-krst-pana-deti

Význam krstu: 

https://www.faraturzovka.sk/19-sviatosti/sviatost-krstu/29-vyznam-krstu 




Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.