KRST PÁNA
Uvedenie do bohoslužby:
Vianočná doba končí:
Dnešný sviatok Krstu Pána stavia pred nás už dospelého Ježiša, tridsaťročného muža. A hneď prvý Ježišov čin ukazuje, prečo prišiel:
Neprichádza hriešnikov zahubiť, ale stavia sa po ich boku. Ježišova láska pôsobila i pri našom krste, pôsobí na nás stále.
Odriekneme sa v duchu všetkého, čo v našom zmýšľaní a konaní pôsobí proti Ježišovej láske.
Uvedenie do čítaní:
1. Iz ,1-11
V starozákonnom čítaní nám prorok ukazuje, koho máme vidieť v prichádzajúcom Mesiášovi, čo od neho máme čakať, čo sa máme od neho naučiť, v čom ho máme nasledovať.
2. 1 Jan 5,1-9
Ďalším svedkom, ktorý nám svedčí o prichádzajúcom Mesiášovi, je apoštol Ján. Ten už nemusel na neho pozerať cez stáročia ako prorok. Ján už píše o tom, čo zažil, čo počul na vlastné uši, čo videl na vlastné oči.
3. Mk 1,6b-11
Evanjelista líči krst Kristov ako oficiálne povolanie doteraz neznámeho Ježiša z Nazareta za Mesiáša. To bol moment, od ktorého sa Ježišov život úplne zmenil. Krst má pôsobiť aj v mojom živote tak, aby bolo vidieť, že som kresťan.
ČO ZOSTALO Z VIANOC
Je po Vianociach.
Čo nám zostalo z tých sviatkov? Stromčeky, kila navyše...? Nič viac, žiadne posolstvo odkaz, vplyv na život, nič trvalé?
Dnešný sviatok nám odpovedá práve na tuto otázku. Čo je trvalým výsledkom, ovocím vianočných udalostí?
Je tu trvalá Božia ponuka. Každému človeku v každej dobe ponúka Boh záchranu, spásu. Všetkým ľuďom, ktorí sú dobrej vôle, posiela Boh záchranu.
Krst v Jordáne dosvedčuje, že tento Syn Boží - Ježiš sa neštíti obyčajných hriešnych ľudí. Stavia sa s nimi dokonca do jedného zástupu, aby dal najavo, že sa chce ujať práve tých, ktorí sú v núdzi, ktorí sú v maléri.
Tento Mesiáš neprišiel preto, aby bol s ľuďmi len pri slávnostných príležitostiach, aby predniesol slávnostný prejav a potom sa stiahol do svojho neba. Je dobre si to jasne uvedomiť: Ježišovo evanjelium nie je slávnostný reč pre sviatočné dny, nie je to sviatočná vianočka, ale denný chlieb, program života pro všedné dni.
Ježiš sa stretával s ľuďmi na ich pracovisku. S rybármi pri rybolove na jazere, s colníkom v jeho colnici. Ježiš sa stretával s ľuďmi, keď im bolo zle: v nemoci, pri umieraní, keď boli slušnou spoločnosťou vyhnaní. Ježiš je baránok, ktorý sníma hriechy z ľudí, vyslobodzuje ich z ich posadlosti zlých návykov a závislosti.
Preto dnešný sviatok Krstu Pána nie je pre nás len spomínaním na udalosť, ktorá sa stala kedysi dávno. Je to udalosť, ktorá sa týka i dnes každého z nás.
Každému z nás povedal Boh Otec pri krste:
„Ty si môj milovaný syn. Ty si má milovaná dcéra. Stvoril som ťa, dal som ti život, si môj, mám ťa rád. Choď a počúvaj môjho Syna Ježiša, drž sa jeho evanjelia.“
Budeš počuť od ľudí i iné rady:
Budú ti hovoriť, že dobrota je slabosť, silný je ten, kto je tvrdý.
Budú ti hovoriť, že poctivosť je nerozum, chytrý je ten, kto kradne.
Budú ti hovoriť, že viera v Boha Otca je zastaraný prežitok, moderný je ten, kto na desatoro Božích prikázaní neberie ohľad.
Budú ti hovoriť, že manželstvo a rodina je prežitok, že treba žiť len tak.
Budú ti hovoriť, že partnerské vzťahy sú trendom..
Budú ti hovoriť mnoho proti Ježišovmu evanjeliu, ale ty buď hrdý na to, že si pokrstený. Krstom si sa stal dieťaťom kráľa neba i zeme. A to zaväzuje: ži teda vždy ako sa patrí na kresťana, ži ušľachtilo, ako sa sluší na človeka. To je vždy moderné.
Pri krste nám každému povedal Ježiš Kristus: „Ako ma poslal Otec, tak ja posielam vás. Iďte a žite podľa môjho evanjelia lásky a pokoja. Tak budete mojimi misionármi vo svete.“
Povedzte: nemá život nás, kresťanov, prekrásny zmysel a poslanie?
Čoraz častejšie sa presviedčame, že aj deti bývajú svedkami viery dospelým. Raz prišiel Peter na miništrantské stretko a smutno hovorí, že už asi nebude ďalej miništrovať. Otec mu povedal, že už je stredoškolák, že sa to už nepatrí a bol by rád, keby prestal, pretože nechce mať zo syna fanatika. A tak sa chlapci radili, čo by mal Peter robiť. Otec sa mýli – oni predsa žiadni fanatici nie sú. Snažia sa byť slušnými ľuďmi a dobrými kresťanmi a to je všetko. Lenže keď to Peter otcovi hovorí, ten mu neverí. Dospelí si nedajú od detí nič vysvetliť. Nakoniec sa dohodli, že ostáva otca presvedčiť faktami. A tak Peter otcovi ponúkol skúšku: môžeš si ma rok strážiť a preverovať. Ak zistíš, že som poverčivý, neznášanlivý, tvrdohlavý, zúrivý – takí bývajú fanatici – potom miništrovanie nechám. Bola to pre Petra fuška, robiť celý rok dobrotu exportnej kvality, ale len na začiatku. Potom to už išlo samo. A toto svedectvo otca presvedčilo: keď Peter postúpil v miništrovaní na lektora a po prvý krát čítal v kostole Božie slovo, otecko sedel v lavici vedľa mamy a bolo vidieť, že je rád.
Aká je situácia u nás? Niekde opačná. Skôr potrebujú rodičia vydávať svedectvo. My všetci tým, ktorí nechodia do kostola. Štýl Petrovho svedectva je vzorom pre nás všetkých. To je cesta pre nás všetkých.
Jánovmu svedectvu, tak ako ho hovoril vtedy, by dnešný svet nerozumel. Keby sme ľuďom hovorili, že Ježiš je Boží Baránok, že na neho zostúpil Duch Svätý, len by pokrčili ramenami.
Ale keď budeme medzi sebou žiť podľa Ježišovho učenia, keď budeme na seba dobrí, trpezliví, znášanliví, ochotní, pomáhať si, potom takémuto svedectvu dnešný svet dobre porozumie a v Krista uverí.
Turzovka, vigília, Turkov, Dlhá, Olešná, 11.1.2015