Gn 3, 9-15. 20, Ef 1, 3-6. 11-12, Lk 1, 26-38
V roku 1990 zvolal svätý pápež, Ján Pavol II., kňazov z celého sveta na duchovné cvičenia do Ríma.
Zhromaždilo sa nás tam 5 000. Ich cieľom bolo duchovné sa pripraviť na Jubilejný rok 2000.
Posledné desaťročie minulého storočia sa v Cirkvi z iniciatívy tohto svätého pápeža niesli v znamení duchovnej obnovy aby sme nové tisícročie začali čo najlepšie. Cirkev chcela vstúpiť do nového tisícročia svieža, zbavená všetkých neduhov, ktoré uberajú viere na sile i dôveryhodnosti.
Teraz sledujeme snahy pápeža Františka, aby sme išli v tomto smere.
I my sa usilujeme zapojiť do tohto duchovného úsilia. Motiváciou je dnešná slávnosť i samotný advent, ale aj príprava na Jubilejný rok 2025. Dnes môžeme konkrétne urobiť ďalšie kroky v tomto smere, ak prijmeme posolstvo dnešného sviatku.
V čom by nám mohla pomôcť táto iniciatíva? Sú potrebné takéto míľniky?
Priznajme si, že sme len ľudia. Koľkokrát začneme robiť až keď nám horia termíny, keď už musíme. Koľkí vstavajú ráno na posledný možný termín a potom dobiehajú. Vieme, že keď máme pred sebou niečo, že nás to motivuje.
K čomu nás povzbudzuje dnešná slávnosť? Mohlo by to byť oslobodzovanie sa od toho čo nám prekáža ísť životom v pokoji, možno povedať, v radosti.
Nepoškvrnene počatá Presvätá Bohorodička nám dnes ukazuje cestu k pravej slobode. Aký to má súvis s obnovou ducha? Nemôžeme sa obnoviť ak sme v otroctve niečoho. Duchovná obnova je oslobodenie sa od záťaže zla.
Náplň dnešného sviatku je vložená do dogmy, ktorá hovorí: „Blahoslavená Panna Mária bola od prvého okamžiku svojho počatia pre zvláštnu milosť a výsadu všemohúceho Boha, vzhľadom k zásluhám Ježiša Krista, Spasiteľa ľudského rodu, uchránená akejkoľvek poškvrny dedičného hriechu.“
Otcovia východnej tradície nazývajú Matku Božiu „celá svätá“ (Panhagia). Oslavujú ju ako nedotknutú žiadnou poškvrnou hriechu, takmer modelovanú Svätým Duchom a vytvorenou ako nové stvorenie. Z Božej milosti ostala Mária po celý svoj život nedotknutá akýmkoľvek osobným hriechom. (Katechizmus katolícke cirkvi, 490,493).
Teda vždy slobodná!
Je preto dobré učiť sa od Presvätej Bohorodičky. Môžeme sa od nej naučiť, ako dobre využívať našu slobodu. My máme, ba musíme ak chceme byť Kristovými učeníkmi, urobiť rozhodnutie, čím chceme naplniť svoje bytie. Základná otázka znie: budeme nasledovať príklad prarodičov Adama a Evy, ktorí kapitulovali pred diablom a dali sa ním viesť, alebo budeme nasledovať príklad Panny Márie, ktorá odovzdala svoj život Všemohúcemu, tým že všade a vždy plnila jeho vôľu? Odpoveď je jasná, ale uvedomujeme si obťažnosť ktorá sprevádza naplnenie tohto rozhodnutia.
Žijeme predsa život viery vo svete, kde sa viera nepraktizuje, ale je skôr odmietaná. Viac sa hovorí áno konzumnému spôsobu života a nepopulárni sú tí, ktorí myslia aj na večné pokračovanie pozemského života. Hodnoty evanjelia sú mnohokrát nezlučiteľné s predstavami tohto sveta. V tomto zápase sa nachádza kresťan, a často zaváha, pretože tlak zmýšľania sveta sa k nemu prediera zo všetkých strán.
V tejto situácií je potrebné len jedno. Hlboko sa primknúť k Bohu, ktorý je naše jediné dobro. Povedať mu áno napriek všetkým tlakom sveta. Prijať jeho vôľu i keď jej uskutočňovanie sa zdá priam nemožné. Až keď urobíme tento krok, budeme slobodní od tohto sveta.
Život Presvätej Bohorodičky bol akoby hymnus poslušnosti Božej vôli. Preto nasledovanie jej príkladu je zárukou našej slobody. Ak s dôverou vložíme svoj život do rúk Boha, nebudeme sa musieť báť sveta s jeho pokušeniami. Nebudú nás zväzovať ľudské ohľady, ktoré sa nezriedka uberajú pomýleným smerom. Ba ani smrť nebude ohrozovať našu slobodu, pretože sa stane iba dverami k naplneniu nášho bytia.
Rozjímajme preto o živote Panny Márie a modlime sa. Čím viac sa budeme modliť, tým viac ju budeme spoznávať. Čím viac ju budeme poznať, tým viac ju budeme milovať. A čím viac ju budeme milovať, tým viac budeme môcť nasledovať jej čnosti.
Ako na to? Učiť sa hovoriť to, čo povedala Mária: Som služobnica Pána.
To je nádherná cesta, ktorá nás môže veľmi priblížiť k ideálu, ku ktorému smeruje úsilie duchovnej obnovy tohto adventu a jubilejného roka. Prijmime túto cestu ku skutočnej slobode, hlbokej jednote s Kristom, k budúcej spáse.
Dlhá, 9.12.2024
Úvahu k dnešnej slávnosti môžete nájsť na týchto kartách: