Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Uvedenie do bohoslužby:

Dnes slávime sviatok Panny Márie, počatej bez poškvrny prvotného, dedičného hriechu.

Dnes otvárame Rok milosrdenstva. Uvedomujeme si milosrdnú Božiu lásku prejavenú Márii a cez jej Syna aj nám všetkým. Boh je milosrdný, ale očakáva milosrdenstvo aj od nás. Ako je to s milosrdenstvom voči iným? Nedostatky úprimne oľutujme.

Uvedenie do čítaní: 

  1. Gn 3, 9-15. 20

Dnešné prvé čítanie nás prenesie do kolísky ľudstva, kde sa zrodil hriech, ktorý dedíme a od ktorého bolo oslobodená Panny Mária, ktorá sa tak stala protikladom Evy a matkou všetkých žijúcich pre večnosť.  

  1. Ef 1, 3-6. 11-12

Svätý Pavol zvelebuje Boha za to, že si vo svojom milosrdenstve vyvolil Pannu Máriu i nás ešte pred stvorením sveta za dedičov Božieho kráľovstva. 

  1. Lk 1, 26-38

Anjel nazýva Máriu milostiplnou. Z tohoto anjelovho vyhlásenia vzišiel podnet k dnešného sviatku. Mária bola nepoškvrnená od samého počatia až do smrti.

Milosrdenstvo Božie a Panna Mária 

Pápež František 13. marca tohto roku oznámil slávenie Jubilejného roku milosrdenstva. V príhovore povedal: „Drahí bratia a sestry, často som premýšľal o tom, ako by Cirkev mohla urobiť očividnejším svoje poslanie byť svedkom milosrdenstva. Je to cesta, ktorá začína duchovným obrátením. A musíme kráčať touto cestou...

Tento Svätý rok sa začne na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie a zavŕši sa 20. novembra 2016, v nedeľu Nášho Pána Ježiša Krista, Kráľa vesmíru a živej tváre Otcovho milosrdenstva.

Som presvedčený, že celá Cirkev, ktorá tak veľmi potrebuje prijímať milosrdenstvo, pretože sme hriešnici, bude môcť nájsť v tomto Jubileu radosť zo znovuobjavenia a plodného zúročenia Božieho milosrdenstva, prostredníctvom ktorého sme všetci povolaní prinášať útechu každému mužovi a žene našich čias. Nezabúdajme, že Boh odpúšťa všetko, a že Boh odpúšťa vždy. Neustaňme prosiť o odpustenie...“

Aké miesto má Svätý rok v tradícii Cirkvi?

Katolícka cirkev začala s tradíciou Svätého roka v roku 1300 za pontifikátu pápeža Bonifáca VIII., ktorý počítal so slávením jubilea každých sto rokov. Od roku 1475 sa slávenie „riadneho svätého roku“ začalo opakovať po 25 rokoch, aby ho mohla zažiť každá generácia. Doteraz bolo 26 riadnych svätých rokov. Naposledy to bol Jubilejný rok 2000.

Zvyk vyhlásiť „mimoriadny jubilejný rok“ siaha až do 16. storočia. V minulom storočí pápež Pius XI. vyhlásil Svätý rok 1933 pri príležitosti 1900. výročia vykúpenia, a v roku 1983 tak urobil Ján Pavol II. pri príležitosti 1950. výročia. Katolícka cirkev pripisuje Jubilejnému roku duchovný význam v možnosti obnoviť vzťah s Bohom a blížnym. To znamená, že Svätý rok je vždy príležitosťou k prehĺbeniu viery a k životu s novým úsilím o vydávanie kresťanského

Prečo otvorenie Roku milosrdenstva práve v dnešný deň?

Pápež pri vyhlásení mimoriadneho Jubilejného roka  povedal:

Zverme tento rok už odteraz teraz Matke milosrdenstva, aby k nám obrátila svoj pohľad a bdela nad našou cestou: našou kajúcou cestou, našou cestou s otvoreným srdcom počas toho roka na prijatie Božieho odpustenia, na prijatie Božieho milosrdenstva.

Najskôr si vysvetlíme dnešný sviatok:

Slávi sa od dávnych časov - vo východní cirkvi máme o ňom doklady už z deviateho storočia. V Západnej cirkvi pápež Pius IX. vyhlásil nepoškvrnené počatie Panny Márie dokonca za článok viery. A predsa sú okolo toho pojmu stále zmätky. Ľudia si ten výraz vykladajú rôznym, spravidla nesprávnym spôsobom.

Často to ľudia chápu ako Máriino panenské počatie syna Ježiša,- že Mária ho počala z Ducha svätého. Tak to nie je. Toto tajomstvo viery má svoj sviatok 25. marca, kedy slávime sviatok Zvestovaní Pána.

Následkom tohoto nesprávneho výkladu, že nepoškvrneným počatím Panny Márie sa mieni panenské - teda nepoškvrnené počatie dieťaťa – potom by manželské splodenie dieťaťa bolo poškvrnené, teda hriešne počatie. A to je ošklivá a nekresťanská predstava.

O čo ide teda u tohoto adventného sviatku? Podnet dáva evanjelium, ktoré sme si práve čítali.

Anjel nazýva Márii milosti plnou. Z domyslenia tohoto prehlásenia vzišiel podnet k vyjadreniu dnešného sviatku. Pojem "plnosť" znamená úplnosť od samého začiatku, od počatia.

Mária bola Bohom vyvolená od samého počatia až do smrti. Bola vykúpená skôr, než jej Syn vykúpil ľudstvo na kríži, skôr, než ona sama sa o to mohla svojim životom pričiniť. Vidíme ako sa v jej živote prejavuje Božie milosrdenstvo.

Dnešný sviatok by sa nemal volať: „Nepoškvrnené počatie Panny Márie", ktoré pripúšťa rôzne výklady, ale: „Sviatok Panny Márie, počatej bez poškvrny prvotného hriechu (tak sa volá v Čechách)."

Prejavy Božieho milosrdenstva:

Pre objasnenie si to zrovnajme s iným omilostením, inou podobou milosrdenstva. Myslím tu na spásu zločinca ukrižovaného spolu s Ježišom. Vieme o tom človeku len to, že bol ukrižovaný s Ježišom a sám sa priznal, že si popravu zaslúžil. Vieme, že tento zločinec bol prvý svätorečený v Novom zákone: „Ešte dnes budeš sa mnou v raji“ - povedal mu Ježiš.

Osudy týchto dvoch, Márie a neznámeho zločinca, zviditeľňuje najkrajnejšie medze milosrdnej Božej ruky - spásy v poslednej chvíli života a spásy v prvom okamžiku života. I pre nás je niekde, v niektorej chvíli nášho života, hodina pravdy, ponuka nového spôsobu života, obrátenia, kedy budeme schopní s Máriou hovoriť i v našich situáciách: „Staň sa mi podľa tvojho slova."

Chváľme dnes Boha za to, že omilostil Máriu od samého počatia. Chváľme Boha za to, že stále a s vytrvalou trpezlivosťou ponúka omilostenie, vykúpenie, záchranu celému nášmu svetu. Chváľme dnes Boha za jeho milosrdenstvo s za Ježiša Krista, ktorý je tvárou Božieho milosrdenstva.

Turzovka, 8.12.2015




Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.