Rim 10, 9-18, Mt 4, 18-22
Vo všetkých zoznamoch apoštolov uvedených v evanjeliách sa meno sv. Ondreja uvádza medzi prvými štyrmi.
Osobitne sa spomína jeho účasť na nasýtení piatich tisícou ľudí a v epizóde o Grékoch, ktorí sa chceli stretnúť s Kristom.
Správy o jeho živote sú dosť hmlisté a skôr vychádzajú z legiend ako z vierohodných údajov. Po Ježišovom nanebovstúpení údajne ohlasoval evanjelium v Malej Ázií, medzi Skýtmi v okolí Čierneho mora a dokonca v Kurdistane a Gruzínsku. Tiež existuje legenda o jeho ceste do Etiópie. Podľa vierohodných správ pôsobil v Patrase v južnom Grécku. Okolo roku 60 – za vlády cisára Nera – bol zatknutý miestodržiteľom Egeem. Ten ho nútil, aby slúžil pohanským bohom. Sv. Ondrej túto modloslužbu odmietol, preto bol odsúdený na smrť na kríži. Podstúpil mučenícku smrť na kríži tvaru X, ktorý sa od tej doby nazýva Ondrejský kríž. A to sa malo stať 30. novembra (60 až 62).
Kult sv. Ondreja sa všeobecne slávi už od 6. storočia. V kalendári je jeho sviatok 30. novembra, prenesenie jeho pozostatkov 9. mája. Je patrónom Ruska a Škótska, na britskej vlajke Ondrejský kríž predstavuje Škótsko. Znázorňovaný je v pokročilom veku, s dlhými šedivými vlasmi a opretý o kríž. Jeho ikonografickým symbolmi sú kríž tvaru X, rybárska sieť, ryba a povraz.
Dnešné čítanie z listu sv. apoštola Pavla Rimanom nám ponúka stručný návod ku spáse. Hovorí nám o tom, čo máme robiť aby sme mohli dosiahnuť spásu: „Ak ústami vyznávaš, že Ježiš je Pán, a v „srdci veríš, že ho Boh vzkriesil z mŕtvych, budeš spasený. Lebo viera srdca dosiahne spravodlivosť a vyznanie úst spásu.” Obidve tieto skutočnosti hovoria to isté. Vyznanie úst, že Ježiš je Pán, znamená toľko, aby sme celý svoj život i svoju činnosť podriadili Ježišovi, aby sme sa k nemu hlásili ako ku svojmu Pánovi.
Ak niekto chce ísť za Ježišom, musí podobne ako apoštoli z dnešného evanjelia, opustiť všetko. Ježiš nám všetkým odkazuje: „Ak sa nezrieknete všetkého, čo máte, nemôžete byť moji učeníci!” Zrieknuť sa všetkého, to znamená, všetko zveriť pod Božiu vládu. Vtedy sa v nás uskutočňuje a nastoľuje Božia vláda a Božie Kráľovstvo, o ktorom Ježiš tak veľmi často hovorí Božie Kráľovstvo je úžasné: „Je ako zrno, zasiate do zeme. Človek, ktorý ho zasial, či sedí a či stojí, či bdie, či spí, to zrno rastie a on ani nevie ako”. Totiž Božie Kráľovstvo vracia vitalitu našej duši. Ježiš sám je Život a keď ho prijímame do seba, naša duša znovu nadobúda schopnosť rastu, ktorú stratila dedičným hriechom. Svätý Pavol hovorí: „Všetko, môžem v tom, ktorý ma posilňuje!” Uznanie Ježiša za svojho Pána, pre nás veľmi často znamená, ustúpiť zo svojich pozícii, odumrieť sebe samému.
Pozrite tiež nasledujúce karty:
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/488-sv-ondrej
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/972-sv-ondrej-2
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/1511-svaety-ondrej-apostol
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/2790-sv-ondrej-apostol-20
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/3237-sv-ondrej-apostol-21
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/3708-sv-ondrej-apostol-22
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/4179-sv-ondrej-apostol-23