Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Bol som telefonicky upozornený, že na titulných obrázkoch na našej www. stránke mám opakujúce sa hrúbky. Pozorná surfistka našej stránky upozornila:

 Pán farár, veľmi ma to vyrušuje, že na obrázkoch mate veľkú chybu. Má byť MAMI a nie MAMY.

Nakoľko to môže znepokojovať aj iných a už som  to vysvetľoval aj mailom, vysvetľujem priamo na našej stránke.  

Nejaký čas sa na našej stránke objavujú obrázky s názvom MAMY. Zdôrazňujem, že je to názov série a nie oslovenie – vtedy by muselo byť: MAMI!. Aj keď text niekedy k tomu môže zvádzať.

Pôvodne som chcel dať nadpis: ZVIERACIE MAMY – vtedy bo to bolo jasné. Lenže prívlastok „zvieracie“ by mohli viesť k predstave zlej mamy – macochy a ako vidíte z obrázkov, sú to veľmi zlaté, obetavé mamy.

Snažil som sa názov odlíšiť farebne a nedal som za MAMY dvojbodku. V prípade, ak by šlo o oslovenie matky, muselo by byť: MAMI. Takže, opakujem, nejde o oslovenie, ale o názov série obrázkov.

V prípadoch, keď tam bol text ako: „Studený bozk“, alebo „Bozk na čelo“ – ktoré už šli, bolo to jasné. Pripravujem napríklad: Spinkal mi! Z textu je zrejme, že nejde o oslovenie mamy, ale že to hovorí matka a tam nie je prirodzene ypsilon problémom. Zároveň sa ospravedlňujem za chyby v mojich príspevkoch. Viete, keď si ich niekedy po čase čítam, zhrozím, čo som tam popísal. Dakedy príspevky dávam narýchlo, niekedy unavený... Niekedy si to aj viac raz čítam a nezbadám chyby. Potreboval by som jazykovú korekciu. Ale to si neviem predstaviť v praxi. Aj teraz bežím pochovávať a som v časovom strese.

Vždy som bol naučený na hovorový prejav. Či v kázňach, či pri katechézach (pre detí i dospelých), či po roku 1989 v éteri (Slovenskom rozhlas, najmä Rádio Lumen, čiastočne v STV a LUX) a teraz sa snažím pretransformovať na písomný prejav. Čo je na staré kolena náročné.

Preto vďaka za Vaše postrehy a upozornenia!

Jozef Hrtús
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.