Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Bol som telefonicky upozornený, že na titulných obrázkoch na našej www. stránke mám opakujúce sa hrúbky. Pozorná surfistka našej stránky upozornila:

 Pán farár, veľmi ma to vyrušuje, že na obrázkoch mate veľkú chybu. Má byť MAMI a nie MAMY.

Nakoľko to môže znepokojovať aj iných a už som  to vysvetľoval aj mailom, vysvetľujem priamo na našej stránke.  

Nejaký čas sa na našej stránke objavujú obrázky s názvom MAMY. Zdôrazňujem, že je to názov série a nie oslovenie – vtedy by muselo byť: MAMI!. Aj keď text niekedy k tomu môže zvádzať.

Pôvodne som chcel dať nadpis: ZVIERACIE MAMY – vtedy bo to bolo jasné. Lenže prívlastok „zvieracie“ by mohli viesť k predstave zlej mamy – macochy a ako vidíte z obrázkov, sú to veľmi zlaté, obetavé mamy.

Snažil som sa názov odlíšiť farebne a nedal som za MAMY dvojbodku. V prípade, ak by šlo o oslovenie matky, muselo by byť: MAMI. Takže, opakujem, nejde o oslovenie, ale o názov série obrázkov.

V prípadoch, keď tam bol text ako: „Studený bozk“, alebo „Bozk na čelo“ – ktoré už šli, bolo to jasné. Pripravujem napríklad: Spinkal mi! Z textu je zrejme, že nejde o oslovenie mamy, ale že to hovorí matka a tam nie je prirodzene ypsilon problémom. Zároveň sa ospravedlňujem za chyby v mojich príspevkoch. Viete, keď si ich niekedy po čase čítam, zhrozím, čo som tam popísal. Dakedy príspevky dávam narýchlo, niekedy unavený... Niekedy si to aj viac raz čítam a nezbadám chyby. Potreboval by som jazykovú korekciu. Ale to si neviem predstaviť v praxi. Aj teraz bežím pochovávať a som v časovom strese.

Vždy som bol naučený na hovorový prejav. Či v kázňach, či pri katechézach (pre detí i dospelých), či po roku 1989 v éteri (Slovenskom rozhlas, najmä Rádio Lumen, čiastočne v STV a LUX) a teraz sa snažím pretransformovať na písomný prejav. Čo je na staré kolena náročné.

Preto vďaka za Vaše postrehy a upozornenia!

Jozef Hrtús
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2018.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.