Budú aj tento rok rovnošaty pre prvoprijímajúce deti?
Budú – je jednoduchá odpoveď. Neviem či to treba vysvetľovať. Domnievam sa, že drvivej väčšine rodičov netreba. Berú to ako samozrejmosť a ochotne. Veď je to pre rodičov výhodne: lacnejšie (10 € a v prípade finančných ťažkosti aj bezplatné), jednoduchšie a bez starosti.
Je to prínosom i pre deti. Nie sú odpútavané od podstaty – stretnutia s Ježišom vo svätom prijímaní. Chudobnejšie sa nemusia trápiť pre to, že nie sú také vyparádené.
Prečo sa teda venujem tejto téme?
Lebo nič tak nepobúrilo verejnú mienku v našej farnosti koncom minulého školského roka. Bolo to pre mňa prekvapujúce, že sa našla skupina rodičov, ktorá sa dokonca zorganizovala a prejavovala útočne.
Prečo prekvapujúce?
Zavadzal som to napríklad v Brezne, kde bolo na prvé sväté prijímanie v priemere 100 detí a nenašiel sa nikto, kto by za tie roky protestoval. Je pravdou, že jedno rómske, už staršie dievča, prišlo vo svadobných šatách, ani sa nemohla zmestiť do lavice. To bolo iba prvý rok. Zaviedol som to aj predchádzajúcej farnosti - tam jedna matka dala svojej princeznej pod tie pekné štíhle šaty spodničku – vyzeralo to nepekne, to bolo tiež iba prvý rok. V oboch farnostiach to farníci kvitovali a veľmi sa im to páčilo.
Ako to vlani dopadlo?
Deväť, či desať deti nebolo kvôli tomu v našej farnosti na prvom svätom prijímaní. Neviem koľkí rodičia to prijali s nevôľou, ale zdá sa mi, že ostatným sa to napokon páčilo.
Perlička: Jedna rodina, ktorá prijala rovnošaty, ich svojej dcérke hneď po slávnosti zobliekla a na fotenie jej obliekli svadobné. Vari si rodičia myslia, že dcérka sa už nebude sobášiť, ako je to teraz v móde...? Pri takomto povrchnom vzťahu k sviatostiam sa to veru dá predpokladať.
Prečo je to tak?
Toto poukazuje na duchovnú situácia v Turzovke. Ako množstvo iných náboženských úkonov, aj sväté prijímanie je vecou tradície a svedčí to o povrchnom vzťahu k Bohu. Za všetkých to vyjadrila jedna matka: Moja dcérka sa tešila na tie krásne šaty a oplátku a vy ste jej to pokazili!
Viem, niekto argumentuje: Je to ich slávnostný deň a patrí sa, aby sa zvýraznil aj oblečením. Domnievam sa, že rovnošaty túto podmienku spĺňajú. A je to zas len vec postoja rodičov. Keď im povedia, aké pekné sú tie šaty, čo aj sú, deti to prijmú. Ak ich nazvú handrami (!), také budú aj pre deti.
Riešenie
Pri svätých omšiach sa vždy modlíme za birmovancov a prvoprijímajúce deti. Medzi prosbami je aj úmysel, aby úprimne prijali sviatosti. A rovnošaty im v tom môžu aspoň trochu pomôcť. Deti nebudú pozerať, kto je krajšie oblečený a možno sa viac sústredia na podstatu – stretnutie s Ježišom. Bolo by škoda, keby sme ich od prvého osobného stretnutia s Ježišom, odvádzali zbytočným parádením.
Odpovedá farár Jozef Hrtús
Ak sa chcete zapojiť do tejto našej diskusie, prípadne máte iné otázky napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., alebo využite možnosť: Pridať komentár.