Najmä starší Turzovčania majú iste ešte v živej pamäti tradičný turzovský kermaš, ktorý sa konal vždy v nedeľu po sviatku sv. Alžbety.
Paralelne s kermašom bývali v letnom termíne, po sviatku Nanebovzatej Panny Márie, turzovské hody. Obe slávnosti boli vlastne pôvodne tým istým – duchovnou slávnosťou, oslavou sviatku patrocínia turzovského farského kostola. Kým kermaš bol veľmi peknou pripomienkou Patrónky kostola (patrocínia) prvých dvoch drevených turzovských kostolov zasvätených sv. Alžbete Uhorskej, hody sa v Turzovke začali konať neskôr. Až v roku 1728 bol postavený prvý murovaný kostol, ktorý bol zasvätený Nanebovzatej Panne Márii a od tých čias sa začalo so slávením tohto sviatku ako turzovských hodov. Obe slávnosti postupne stratili svoj pôvodný duchovný rozmer a ich súčasťou boli aj rôzne svetské záležitosti – spočiatku najmä jarmoky či dedinské „muziky,“ zábavy, neskôr púťové atrakcie, kolotoče a pod.
Výraz hody je z pohľadu jazykového veľmi priezračný, je odvodený od slova hod = hostina. Hod pochádza zo staroslovanského godъ = rok. Slovo kermaš má germánsky pôvod, pochádza z nemeckého výrazu Kirchmesse, spisovne Kirmes = hody (slávnosť pri príležitosti sviatku patróna kostola). Z tohto výrazu potom pochádzajú rôzne nárečové varianty krmaš, karmaš, kermeš, kermaš, poľské kiermasz, ukrajinské kérmeš, hornolužické kermuš či dolnolužické kermuša. Výraz kermaš je v spomenutých variantoch známy na Morave, v Sliezsku, Poľsku, na území Slovenska však najmä na horných Kysuciach, časti Spiša a Šariša.
Turzovský kronikár v 30. rokoch minulého storočia poznamenal, že v poslednú nedeľu pred prvou adventnou nedeľou býva v obci výkladný jarmok „Kermaš.“ schádzajú sa obchodníci, založia celú dedinu šiatrami, od ktorých vyberá obec dávku. Tu sa ukáže pevný príznak Vianoc: rozličné veci sa predávajú na stromček. A na inom mieste kronikár poznamenáva: starý kostol bol k úcte sv. Alžbety posvätený, preto terajší názov druhých turzovských hodov „Kermaš.“ Je vždy v nedeľu po sv. Alžbete.
Obnovením druhých turzovských hodov – kermašu chceme naďalej plniť predsavzatie – obnovovať a oživovať staré turzovské tradície.
Podľa I. Gajdičiar, Spolok priateľov Turzovky
Ak sa chcete zapojiť do tejto našej diskusie, prípadne máte iné otázky napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., alebo využite možnosť: Pridať komentár.