Sv. Bartolomej sa narodil v Káne Galilejskej. Apoštol Filip ho priviedol k Ježišovi. Podľa tradície po Pánovom nanebovstúpení hlásal evanjelium v Indii, kde získal mučenícku korunu.
Z Homílií svätého biskupa Jána Zlatoústeho na Prvý list Korinťanom
(Čo je u Boha slabé, je silnejšie ako ľudia)
Kríž presvedčil prostredníctvom neučených ľudí a presvedčil celý svet. Nehovoril o bezvýznamných veciach, ale o Bohu, o pravom náboženstve, o živote podľa evanjelia a o budúcom súde, a tak aj z jednoduchých a nevzdelaných ľudí urobil filozofov. Všimni si, ako to, čo je u Boha bláznivé, je múdrejšie ako ľudia a slabé je silnejšie.
Ako je silnejšie? Tak, že to preniklo do celého sveta a všetkých dostalo do svojej moci a že tým nespočetným, čo sa usilovali vymazať meno Ukrižovaného, vyšiel opak: toto meno kvitlo a čoraz viac rástlo, oni však zahynuli a zanikli. Ako živí viedli vojnu proti mŕtvemu, a nič nezmohli. A tak keď ma Grék vyhlasuje za mŕtveho, vtedy sa prezrádza, že je veľký blázon, a ja, ktorého on považuje za blázna, zjavím sa múdrejší od múdreho. Keď ma nazýva slabým, vtedy ukazuje, že on je slabší. Veď čo dokázali s pomocou Božej milosti dobre urobiť mýtnici a rybári, to si filozofi, mocnári a, aby som tak povedal, celý svet s jeho nespočetnými podnikmi nedokázali ani len predstaviť.
Na toto myslel Pavol, keď povedal: „Čo je u Boha slabé, je silnejšie ako všetci ľudia.“ Z tohto je aj zjavné, že tu ide o božské ohlasovanie. Ako mohlo napadnúť dvanástim ľuďom, a k tomu nevzdelaným, žijúcim na jazerách, riekach a na púšti, aby sa pustili do takých vecí?! Aby sa takí, čo možno nikdy neboli vo veľkom meste ani na rečnisku, postavili do šíku proti celému svetu?! A že boli bojazliví a nesmelí, ukázal ten, ktorý o nich písal, a nezdráhal sa to povedať, lebo nechcel zakrývať ani ich chyby, čo je najväčší argument pravdivosti. Čo teda on o nich hovorí? To, že keď Krista zajali, všetci napriek nespočetným zázrakom utiekli a ich náčelník ho aj zaprel.
Ako to teda, že tí, čo za Kristovho života podľahli náporu Židov, po jeho smrti a pochovaní, ak nevstal z mŕtvych, ako tvrdíte, ani s nimi nehovoril, ani im nedodal odvahy, postavili sa do šíku proti takému veľkému svetu?! Nemali si hovoriť medzi sebou: „Čo je to? Sám seba nemohol zachrániť, a nás zachráni?! Sebe živý nepomohol, a nám podá ruku ako mŕtvy?! Kým žil, nepodmanil si ani jediný národ, a my presvedčíme celý svet, keď vyslovíme jeho meno?! Nebolo by proti rozumu nielen robiť to, ale aj na to pomyslieť?!“
A preto je zjavné, že keby ho neboli videli zmŕtvychvstalého a keby neboli mali tento najväčší dôkaz jeho moci, neboli by sa vystavili takému riziku.
Modlime sa.
Pane a Bože náš, posilňuj nás vo viere, ktorou sa apoštol Bartolomej úprimne oddal tvojmu Synovi, a daj, aby tvoja Cirkev na jeho orodovanie bola účinnou sviatosťou spásy pre všetky národy. Skrze nášho Pána Ježiša Krista, tvojho Syna, ktorý je Boh a s tebou žije a kraľuje v jednote s Duchom Svätým po všetky veky vekov.