Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

1 Kor 1, 17-25, Mt 25, 1-13 

Patrím ku generácii starých kňazov, ktorí začali účinkovať po II. vatikánskom koncile, keď začala politická (tá síce končila, lebo bola už normalizácia) i náboženská obroda. 

Na rekolekciách (kňazskom stretnutí dekanátu) vo Zvolene, nebol jeden kanonik otvorený pre krstné náuky, ktoré sme presadzovali my mladí. Odvolával sa na evanjelium a citoval Pána Ježiša: Choďte a krstite. Môj spolukaplán mu zacitoval celú vetu: Choďte teda, učte všetky národy a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého (Mt 28,19). Iste súhlasíte, že Pán Ježiš chcel, aby tí čo majú byť pokrstení, boli aj vo viere poučení. Vieme, že pred krstom sa dospelí u nás na Slovensku katechizujú dva roky. Pri krste detí, sa katechizujú rodičia, lebo pre ich vieru a na základe ich záruky, môžeme krstiť malé deti.  

V tomto zmysle môžeme aj pochopiť vetu z dnešného prvého čítania: Bratia, Kristus ma neposlal krstiť, ale hlásať evanjelium.  

Aby nám ani len nenapadlo, že Pavol nekrstil, alebo dokonca bol proti krstu! Veď hneď po obrátení, keď bol uzdravení mu spadli z očí akoby lupiny a vrátil sa mu zrak. Tu vstal a dal sa pokrstiť. (Sk 9,18)

Vo Filipách sa Lýdia dala so svojím domom pokrstiť, prosila nás "Ak si myslíte, že som verná Pánovi, poďte do môjho domu a zostaňte." A prinútila nás (Sk 16,15). Tam potom pokrstil žalárnika s jeho rodinou.

Prečo takto napísal? Prvá veta z dnešného úryvku je dokončením: Ďakujem Bohu, že som nikoho z vás nepokrstil, okrem Krispa a Gája, aby nik nemohol povedať, že ste pokrstení v mojom mene. Ba pokrstil som aj Stefanasov dom. Inak neviem, či by som bol ešte niekoho pokrstil. (1Kor 1,14-16). Nechcel, aby sa niekto vystatoval, že ho on pokrstil a spôsoboval rozdelenie a trieštenie spoločenstva, čo sa tam dialo.

Pavol zdôrazňuje evanjelizovanie – teda potrebu najskôr uveriť, byť poučený a potom môže nasledovať krst.  

A opäť sa dostávame k potrebe zbaviť sa povrchnosti vo viere. V prvom liste sv. Pavla Solúnčanom môžeme čítať: Prosíme vás a napomíname v Pánu Ježišovi, aby ste čoraz viac rástli v tom, čo ste od nás prijali: ako máte žiť a páčiť sa Bohu, ako aj žijete. Veď viete, aké príkazy sme vám dali z moci Pána Ježiša.

Teda máme žiť tak, aby sme sa páčili Bohu.  To budeme vtedy, ak budem duchovne rásť.  

Opäť sme pri včerajšej zodpovednosti! To je múdrosť života o ktorej sme počuli v evanjeliu. Kedy by boli múdre i tie panny ktoré nemali olej? Keby boli zodpovedné. Kedy by boli zodpovedné?

Nevidíte to na svojich deťoch? Chlapec ktorý rád hrá futbal, si zoženie dres svojho idolu a snaží sa ho nasledovať. Jeden náš miništrant má aj obliečky s menom svojho vzoru. Nezabudne vyčistiť kopačka, loptu... Pritom v inom môže byť nezodpovedný. Všimnite si ako sa pripravuje váš muž, žena na niečo čo má rad(a).

Videl som to na miništrantoch po obliečke, keď mali radi miništrovanie, ako si odkladali rúcha...   

Veru, tak sa i my musíme prehlbovať vo viere – evanjelizovať vzdelávaním, aby sme mali radosť z krstu a nechýbal nám olej zodpovednosti a lásky k Bohu.

Turzovka, 26.8.2016




Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.