Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Sk 13, 26-33 , Jn 14, 1-6

 Keď som pôsobil v Banskej Bystrici, často som sa stretával s bezdomovcami.

Keďže som s nimi aj spolupracoval, aby sa dostali z tej bolestnej situácie, poznal som ich osudy – aspoň niektorých. Nie všetci boli v tejto bolestnej situácii alkoholici a nie vždy len vlastnou chybou. Jeden pán z Radvane (jeho príbeh bol aj publikovaný) mi hovorí: Moja žena sa prestala venovať rodine, chodila neskoro domov až sa úplne pobláznila. Dokonca si doviedla milenca do bytu. Naraz v byte nebolo pre mňa miesta.  

Rozšírme túto otázku na každého človeka. Máme tu na zemi miesto? Aj keď nás sú miliardy, zatiaľ sa pomestíme.  Ak sa opýtate dieťaťa, prečo ľudia umierajú tak vám zvyčajne odpovedia: Lebo by sme sa tu nepomestili. Stvoriteľ to tak zariadil, že pre každého má miesto v „novom nebi a novej zemi“ (Zjv 21:1).

Pán nám dnes hovorí: V dome môjho Otca je mnoho príbytkov. Boh pozná každého človeka po mene, každý je tu preto, lebo Stvoriteľ ho miluje a pre každého má miesto. Ježiš, Boží syn preto prišiel na svet, aby nám to oznámil a vystúpil do neba aby nám to miesto pripravil.  

Pán nám aj oznámil: Cestu, kam idem, poznáte. Oprávnene sa s Tomášom pýtame, či namietame: „Pane, nevieme, kam ideš. Akože môžeme poznať cestu?!“. Ježiš jemu i nám odpovedá: „Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa.“

Neviem ako tomu rozumel Tomáš. Priznám sa, že ja tomu nejako zvlášť nerozumiem. Neviem, ako vy?

Domnievam sa však, že je to poznávanie Božieho slova, život podľa Ježiša.

Niečo nám môže napovedať aj čítanie Skutkov apoštolov, ktoré vo veľkonočnom období počúvame aj pri svätých omšiach. Nasledovníci Ježiša sa hneď nevolali kresťania (nazvali ich tak až v Antiochii), ale stúpencov Ježišovej Cesty (Sk 9:2).

Čo sa tam môžeme naučiť? Angažovanosti za Ježiša – aj dnes sme počuli ako Pavol o ňom svedčí. Prečo dokázali pre neho tak žiť stúpenci tejto Cesty? Lebo žili so Zmŕtvychvstalým. Bol pre nich skutočne životom.  

Sme tu tak trochu (či úplne?) bezdomovci. Uvedomujeme si, že máme pripravené miesto u Otca a vieme, že nik nepríde k Otcovi, iba cez Ježiša.

Turzovka, 22.4.2016
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2019.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.