Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Lyonský biskup svätý Irenej patrí medzi najstarších cirkevných otcov.

Jeho životné dielo malo veľký význam pre Cirkev v Galii (terajšie Francúzsko) i pre všeobecnú Cirkev a jeho spisy patria medzi najcennejšie dokumenty o živote Cirkvi v poapoštolskom období.

Nevieme, kedy a kde sa sv. Irenej narodil. Mladosť strávil v maloázijskom meste Smyrne (terajší prístav Izmir v záp. Turecku). Tam bol žiakom sv. Polykarpa, ktorý bol zasa žiakom svätého apoštola Jána. V jednom zo svojich listov Irenej spomína, že bol ešte veľmi mladý, keď bol žiakom starého Polykarpa. Z toho sa dá usudzovať, že Irenej sa narodil niekedy medzi rokmi 130 a 140, lebo Polykarpa umučili okolo roku 156 vo veku 86 rokov.

Nie je nám známe, kedy a prečo prišiel Irenej z Malej Ázie do Lyonu (terajšie juhových. Francúzsko), kde už v polovici 2. stor. bola veľká kresťanská obec. Prvý pevný Časový údaj je z roku 177, keď Irenej ako kňaz išiel do Ríma k pápežovi Eleuterovi s posolstvom lyonskej cirkvi. Cesta do Ríma zachránila Ireneja od predčasnej mučeníckej smrti. Počas jeho neprítomnosti padlo za obeť prenasledovania kresťanov 48 Lyončanov, medzi nimi 90-ročný lyonský biskup Potheinos (Potinus), ktorý zomrel vo väzení. Irenej sa stal jeho nástupcom.

Irenej bol horlivý duchovný pastier, ktorý sa pričinil o rozkvet lyonskej cirkvi a o rozšírenie kresťanstva vo východnej Galii. Pritom sa usiloval ochrániť jeho rýdzosť pred tzv. gnostikmi, ktorí proti viere stavali akési vyššie poznanie, spojené s podceňovaním hmotno-zmyslového sveta. Vysvetleniu a potlačeniu gnostických bludov venoval Irenej svoje najvýznamnejšie písomné dielo Odhalenie a vyvrátenie falošnej gnózy, známe neskoršie pod menom Adversus haereses (Proti bludom). Spis pozostával z piatich kníh, bol napísaný po grécky a Irenej ho zostavil pravdepodobne medzi rokmi 180-190. Už okolo roku 200 bolo toto dôležité dielo celé preložené do latinčiny a neskôr i do iných jazykov, medzi iným do sýrčiny a arménčiny.

Okolo roku 190 zasiahol Irenej zmierlivo do sporu o dátum slávenia Veľkej noci. Ázijské cirkvi sa pridŕžali tradície, ktorú odvodzovali od apoštola Jána a podľa ktorej sa Veľká noc slávila priamo v deň 14. nisanu (je to deň jarného mesačného splnu). Ostatné cirkvi slávili Veľkú noc v nedeľu po jarnom mesačnom splne. O tejto spornej otázke rokoval už Irenejov učiteľ Polykarp s pápežom Anicetom, ale nedosiahli dohodu. Za pontifikátu pápeža Viktora I. (189-198) sa konali synody, na ktorých sa veľká väčšina cirkevných obcí rozhodla pre slávenie Veľkej noci v nedeľu po jarnom splne. Iba maloázijskí biskupi, vedení efezským biskupom Polykratom, odmietali pripojiť sa k ostatným. Pápež Viktor ich chcel vyobcovať z Cirkvi. No viacerí biskupi ho prosili, aby to nerobil. Medzi nimi vynikol Irenej, ktorý v mene galských biskupov povzbudzoval pápeža, aby mal na zreteli pokoj, jednotu a lásku. K otvorenej roztržke naozaj nedošlo. Starokresťanský historik Eusébius v tejto súvislosti napísal: "Irenej, ktorého meno značí ´zmieriteľ´, bol taký aj vo svojom konaní."

Irenej zomrel ako mučeník niekedy okolo roku 202. Jeho hrob sa uctieva v Lyone, v krypte jemu zasväteného kostola.

Sv. Irenej napísal viacero teologických diel, v ktorých vysvetľuje a bráni kresťanskú vieru, prípadne skúma a vyvracia bludy. Okrem už spomínaného 5-zväzkového diela Proti bludom (Adversus haereses) sa zachovala v starom arménskom preklade kniha Výklad apoštolského kázania. Dávny historik Eusébius spomína aj ďalšie spisy: O schizme, O jednovláde alebo o tom, že Boh nie je pôvodcom zla, O vede a i. No zachovali sa z nich iba niektoré citáty.

Literatúra: ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom. Tatran Bratislava 1991.




Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.