Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Gn 17, 3-9, Jn 8, 51-59 

Každému z nás je známy príbeh s Mojžišom a horiacim kríkom.

Pán mu z neho hovorí: Nepribližuj sa sem! Zobuj si z nôh obuv, lebo miesto, na ktorom stojíš, je zem svätá! (Ex 3,5)

Potom Boh povedal Mojžišovi: „Ja som, ktorý som!“ - a dodal: „Toto povieš Izraelitom: „Ja-som“ ma poslal k vám! (Ex 3,14).

To slovo „Ja som“ v hebrejčine znie: Jahve. A Boh zdôraznil: Toto je moje meno naveky a takto ma budú spomínať z pokolenia na pokolenie. (Ex 3,16).

Keď Pán Ježiš povedal: „Ja Som“ použil meno, ktoré bolo zjavené Mojžišovi. Keď Ježiš používa toto meno, vydáva sa za jediného Spasiteľa, ku ktorému smerovala celá viera a nádej Izraela (Viď poznámku Jeruzalemskej Biblie k Jn 8,24).

Židia sa toto Božie meno – Jahve báli vôbec vysloviť, preto nás neprekvapuje, že na to zdvihli kamene a chceli ich hádzať do neho (Ježiša), kvôli rúhaniu. Niekde som čítal, že toto meno mohol vysloviť veľkňaz, keď po očistení svojom i národa od hriechov, vošiel do veľsvätyne a vtedy iba polohlasne vyslovil toto meno Jahve.  

Meno: Ja som, ktorý som sa prekladá: som tu pre teba, pre vás. Tak ho interpretuje aj pápež František. A k tomu netreba čo dodať. Predsa: Ježiš tu nebol iba pre súčasníkov, ale keďže je Boh, je tu aj pre nás.

Turzovka, 17.3.2016
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2019.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.