Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Nm 13, 1-2a. 25 – 14, 1. 26-29. 34-35, Mt 15, 21-28

 Príklady obetavosti matiek nemusíme hľadať ďaleko. Mnohé, čo ste tu matkami, ste to dokázali v praktickom živote.

Neprekvapuje nás preto vytrvalosť kanaánskej ženy. O to viac nás prekvapuje postoj Ježiša. Viem, odpovieme: Bola to skúška. Pán skúšal jej vieru. Samozrejme, skúšku berieme z pohľadu človeka nie Boha. Veď Boh vie ako človek obstojí, nepotrebuje ho skúšať. Potrebuje to človek? Domnievam sa, že áno. Tá žena rástla vo vytrvalosti viere. Preto o nej Ježiš povedal: „Žena, veľká je tvoja viera! Nech sa ti stane, ako chceš.“ Zdá sa, že táto matka i vďaka spomínanému citu odhodlanie mala, táto skúška bola možno viac kvôli okoliu – príslušníkom starozákonného ľudu. Slovami: „Ja som poslaný iba k ovciam strateným z domu Izraela.“, ich možno chcel Pán vyprovokovať k uvedomeniu si, že oni by mali byť prvý v raste vo viere.   

Hovoril som o prekvapovaní. Je tu však niečo šokujúce. Nie sú to tvrdé slova: „Nie je dobré vziať chlieb deťom a hodiť ho šteňatám.“ To zapadá do orientálneho koloritu vyjadrovania sa. Šokuje nás (mňa isto) čo je trochu naznačené v evanjeliu a otvára sa v prvom čítaní: Boh si volí jeden národ a ostatné majú byť vyničené? Počúvame tam: Medzitým sa Kaleb usiloval utíšiť šomranie ľudu, ktoré vznikalo proti Mojžišovi, a zvolal: „Poďme a zaujmime krajinu, veď ju vládzeme dobyť.“ A ako vieme a budeme ďalej čítať, aj ju  dobyli.

Dnes k tomu iba toľko: Kde sa zobral v úvode spomínaný cit obetavosti a lásky v srdci človeka? Nie je z hmoty. Vpísal ho do srdca človeka Boh. Myslite, že Boh mal rád iba jeden národ? Ostatné chcel vyhubiť? Asi sme v tom zajedno, že nie! V jednom národe udržiaval vieru, aby bol znamením pre ostatné národy. Aby cez tento národ prišli k poznaniu Boha a tým k večnej spáse. Túto večnú záchranu dáva náš Nebeský otec na prvé miesto. Preto aj tvrdosť tu na zemi a smrť. Len aby sme bolo zachránení pre večnosť.

Turzovka, 5.8.2015
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2019.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.