Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Prví traja (nazývaní aj synoptickí) evanjelisti Matúš, Marek a Lukáš hovoria o tom, ako týždeň po Petrovom vyznaní Kristovho božstva Ježiš viditeľne ukázal svoju božskú slávu, ktorá prežarovala cez jeho ľudskú prirodzenosť.

Túto udalosť však nezažili všetci apoštoli, lež iba traja: Peter, Jakub a Ján. Sú to tí istí apoštoli, ktorých Ježiš neskôr chcel mať pri sebe v úzkostiach Getsemanskej záhrady.

 Tento raz "ich vyviedol na vysoký vrch do samoty. Tam, kým sa modlil (por. Lk 9,29), premenil sa pred nimi: tvár mu zažiarila ako slnko a odev mu zbelel ako svetlo. Vtom sa im zjavil Mojžiš a Eliáš a rozprávali sa s ním. Vtedy Peter povedal Ježišovi: ,Pane, dobre je nám tu. Ak chceš, urobím tu tri stánky: jeden tebe, jeden Mojžišovi a jeden Eliášovi.' Kým ešte hovoril, zahalil ich jasný oblak a z oblaku zaznel hlas: ,Toto je môj milovaný Syn, v ktorom mám zaľúbenie, počúvajte ho'. Keď to učeníci počuli, padli na tvár a veľmi sa báli. No Ježiš k nim pristúpil, dotkol sa ich a povedal im: ,Vstaňte a nebojte sa!´ A keď zdvihli oči, nevideli nikoho, iba Ježiša." (Mt 17,1-8; por. Mk 9,1-7; Lk 9,28-36)

 Mojžiš a Eliáš boli predstavitelia Starého zákona; Mojžiš reprezentoval Zákon a Eliáš prorokov. Obom týmto mužom sa kedysi na sinajskom vrchu zjavil Boh. Tento raz hovorili na galilejskom vrchu s Božím Synom, ktorý prišiel naplniť Starý zákon ustanovením Novej zmluvy medzi Bohom a človekom, ktorej on je prostredníkom.

Petrove slová: "Pane, dobre je nám tu. Ak chceš, urobím(e) tu tri stánky..." prezrádzajú blaženosť, ktorú prežívali vyvolení apoštoli pri videní. Bol to pocit radosti a šťastia, aký prežívajú omilostené duše v stave vytrženia. Obyčajne sú také duše nečinné, iba vnímajú oblažujúcu Božiu blízkosť. Ale prudký Peter chce aj tu čosi robiť. Je príznačné, že v šťastlivom povznesení nemyslí na seba, ale na troch vzácnych návštevníkov, ktorých akoby chcel postavením troch stánkov priviesť k tomu, žeby navždy ostali na tom mieste. Hovoril však pod dojmom extatického nadšenia, bez triezveho uváženia, či sa jeho slová dajú uskutočniť. Evanjelista Lukáš jednoducho, ale výstižne poznamenáva: "Nevedel, čo hovorí".

Apoštoli zaraďovali udalosť premenenia medzi dôležité dôkazy Kristovho božstva a poslania. Svedčia o tom slová Druhého Petrovho listu:

 "Veď sme nesledovali vymyslené bájky, keď sme vás oboznámili s mocou a príchodom nášho Pána Ježiša Krista, ale sami sme boli očitými svedkami jeho veleby. On dostal od Boha Otca česť a slávu, keď mu z velebnej slávy zaznel hlas: ,Toto je môj Syn, môj milovaný, v ktorom mám zaľúbenie'. A tento hlas sme my počuli; zaznel z neba, keď sme boli s ním na svätom vrchu. Tým je aj prorocké slovo pre nás pevnejšie..." (2 Pt 1,16-19)

 Cirkev si pripomína Premenenie Pána sviatkom, ktorý sa každoročne slávi 6. augusta. Na kresťanskom Východe sa sviatok Premenenia slávil už od 5. storočia. Na Západ prenikol niekedy v 8.-9. stor. Avšak spočiatku sa svätil iba na niektorých miestach. Na celú Cirkev ho rozšíril pápež Kalixt III. v r. 1457 na pamiatku víťazstva kresťanských vojsk nad Turkami pri Belehrade 22. júla 1456.

Tu si tiež môžeme pripomenúť, že katedrála slovenských gréckokatolíkov pri Toronte v Kanade, ktorej základy posvätil 15. septembra 1984 pápež Ján Pavol II., je zasvätená práve tajomstvu Pánovho premenenia.

ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 5. Dobrá kniha Trnava 1995




Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.