Niektorí snúbenci hovoria, že sa im zdá, ako by sa poznali večnosť.
Môže to byť tým, že majú niekoho vysnívaného a v snúbencovi sa im ten sen plní. Projektujú do partnera svoje predstavy. Možno preto sa hovorí, že láska je slepá, lebo v inom vidia svoju predstavu. A potom zistia, že realita je iná.
V dnešnom evanjeliu v súvislosti s oslávencom sme počuli ako mu Ježiš vravel: „Videl som ťa prv, ako ťa Filip zavolal, keď si bol pod figovníkom.“
To patrí nielen Bartolomejovi, ale nám všetkým. Ježišove poznanie je v láske. Miloval nás od večnosti ako prvých, než sme sa naučili milovať ho (1 Jána 4:19). Vie, čo robíme, dokonca aj to, čo si myslíme, vrátane našich najvnútornejších túžob. Nič mu nie je tajné (Lukáš 8:17).
Pozor, Pán Ježiš takto pozná a miluje všetkých ľudí! Žiaľ my sme často v pozícii Bartolomeja. Podobne ako on, aj mnohí z nás odsudzujú a odmietajú iných ľudí. Bartolomej hovorí, že z Nazareta nemôže prísť nič dobré. Boh však môže urobiť neočakávané veci. Práve tí, na ktorých sa pozeráme zhora, alebo ktorými pohŕdame, sú tí, ktorých Boh sprevádza láskou a žehná.
V Ježišových časoch bol Nazaret vidieckou oblasťou, ďaleko od Jeruzalema. Kto by si bol pomyslel, že zasľúbený Mesiáš môže prísť odtiaľ? Sám Bartolomej bol obyčajný človek a napriek jeho odsudzujúcemu postoju ho Ježiš chválil ako pravé dieťa Izraela a ako človeka bez akejkoľvek dvojtvárnosti. Kto by si bol pomyslel, že ho Ježiš povolá ako jedného z apoštolov? Ani sám Bartolomej to nečakal. V skutočnosti Boh nepoužíva ľudské štandardy.
Bartolomejove povolanie je výzvou pre všetkých, aby „prišli a videli" Ježiša a stali sa jeho apoštolom. Bol to Filip, kto v skutočnosti povedal Bartolomejovi o Ježišovi. Kiež sme ako Filip, ktorý evanjelizuje iných ľudí, a kiež sme ako Bartolomej, ktorý prijal pozvanie a uznal Ježiša za Božieho syna; kráľa Izraela. Ak skutočne veríme, Ježiš sľúbil, že uvidíme väčšie veci ako tie, ktoré považujeme za veľké.
Turzovka, Vysoká 24.8.2023