2 Kor 1, 1-7, Mt 5, 1-12
Nosným pojmom Ježišovej „programovej reči“ je v slovenčine slovo: Blahoslavení.
Je to preklad gréckeho: μακάριοι [makarioi]. Mali by sme to prekladať „blahoslavení“ alebo „šťastní“?
Pôvodne v gréčtine sa tento výraz používal pre bohov, ale v Ježišových časoch už sa stal synonymom iného gréckeho slova εὐδαίμων [eudaimon], čo znamená „šťastný“. Preklad „šťastní“ je s prílišným zameraním na city a nie je to slovo tak zamerané na budúce veci, čo vyjadruje charakter prísľubov v druhej časti Ježišových výrokov. Preto „blahoslavení“ sa predsa len hodí viac. Ježišove prísľuby nie sú prísľuby „obyčajného“ šťastia, ale prísľuby naplnenia ľudských túžob v plnosti.
Asi by bolo ťažko hovoriť: Šťastní chudobní, lační a smädní, prenasledovaní... Hoci, ak aj to slovo blahoslavení "nesedí" s druhou časťou vety, ale už sme si zvykli.
Pomôcť podčiarknuť tento eschatologický rozmer snáď môže aj použitie tohto termínu, ktorý sa v bežnej reči používa len zriedka. Napriek eschatologickému charakteru blahoslavenstiev, nie sú len prísľubom, ktorý by mieril výlučne do budúcnosti, akoby ich naplnenie sa výhradne viazalo na posmrtný život. Ježiš vyhlasuje tých „chudobných v duchu, hladných, smädných po spravodlivosti…“ za blahoslavených už teraz. Chýbajúce sloveso, ktoré si máme doplniť v prvej časti blahoslavenstiev (tak v slovenčine ako aj v gréčtine), je samozrejme sloveso „byť“. Podvedome si ho dopĺňame nie v budúcom, ale v prítomnom čase. Teda nehovorí sa: „Budú blahoslavení…“ To eschatologické sa začína napĺňať už teraz a má takpovediac nadčasovú platnosť.
Turzovka, 12.6.2023