Sir 36, 1-2a. 5-6. 13-19, Mk 10, 32-45
Strach - asi najsilnejšia emócia.
Obávame sa očakávanej hrozby a možno ešte viac neznámeho nebezpečenstva.
Dnes sme počuli: Učeníci boli na ceste a vystupovali do Jeruzalema. Ježiš išiel pred nimi a oni tŕpli a so strachom išli za ním. Bola to pre nich očakávaná, alebo neznáma hrozba? Asi oboje. Veď Ježiš vzal k sebe Dvanástich a začal im hovoriť, čo ho očakáva: „Hľa, vystupujeme do Jeruzalema a Syn človeka bude vydaný veľkňazom a zákonníkom. Odsúdia ho na smrť a vydajú pohanom, vysmejú ho, opľujú, zbičujú a zabijú, ale on po troch dňoch vstane z mŕtvych.“
Ukazuje sa, že ani táto silná emócia – strach, nezachráni človeka pred hlúposťou a neurobí ho dobrým. Veď práve vtedy k nemu pristúpili Zebedejovi synovia Jakub a Ján a hovorili mu: „Učiteľ, chceme, aby si nám splnil, o čo ťa poprosíme.“ Po čom túžili? Po sláve, popredných miestach.
Tu môžeme nájsť aj odpoveď prečo Cirkev ústami pápeža Františka zdôrazňuje milosrdenstvo, teda lásku Božiu. Napriek tomu, že mnohí „pravoverní kresťania“ tvrdia, že by bolo treba ukazovať viac na tresty božie, na večné zatratenie.
Je štatisticky dokázané, že kriminálnikov neodradí od zločinnosti žalár, tresty, dokonca ani trest smrti.
A je známe, že dobré deti a potom dobrí ľudia nevyrastajú v rodinách, kde sú držané „na uzde“ trestami, ale v rodinách, kde sú milované.
Turzovka, 31.5.2023