Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

1 Tim 6, 2c-12, Lk 8, 1-3

 Sedel som po futbale na trávniku s kamarátmi v Detve.

Dozvedeli sa, že ma majú preložiť. Nevedeli si to vysvetliť ako môžem odísť. Jeden povedal: Ja by som z Detvy a od rodiny neodišiel ani za svet.

Pre koho, pre čo sa odchádza z domu? Napríklad za prácou, ale to nie je trvalo. Zvyčajne je to nedobrovoľne – ako teraz niektorí imigranti.

Pre koho, pre čo odchádzajú z domu apoštoli a dokonca ženy? Navyše obetujú peniaze majetok, ako ženy z dnešného evanjelia - ktoré im vypomáhali zo svojich prostriedkov.

Prečo to urobili? Ježiš bol pre nich viac ako domov, ako peniaze. Pre niečo vyššie opúšťame nižšie.

Čo je to vyššie? Sv. Pavol o tom pekne píše: A nábožnosť so spokojnosťou je naozaj veľkým ziskom.

To je odkaz pre nás. Nábožnosť je nasmerovanie na Ježiša. Ak nám prináša pokoj, spokojnosť, potom dokážeme aj my niečo opustiť, niečoho sa zrieknuť. Dokázali ste prísť dnes do kostola – obetovali ste pre Ježiša niečo z času – ktorý ste mohli ináč tráviť.

Pozor nejde tu iba o skutky nábožnosti! Pán Ježiš povedal: Čo ste urobili jednému z týchto... mne ste urobili. Takže aj teraz mu môžeme pomáhať cez iných.

 Sv. Pavol nám dnes ďalej pripomína samozrejmosť na ktorú zabúdame: Veď nič sme si na svet nepriniesli a nič si ani nemôžeme odniesť.

Ba, predsa niečo ako hovorí stará ruská legenda:

Jeden bohatý človek myslel i pred smrťou na to, na čo myslel po celý život: na peniaze. S vypätím posledných síl zložil zo zväzku klíč, ktorý nosil zavesený na krku. Pokynul slúžke smerom k truhlici vedľa svojej postele. Nariadil jej, aby veľký mešec s peniazmi položila po jeho smrti do jeho truhly. Na večnosti ho bude potrebovať!

Keď sa boháč ocitol v nebi, uvidel dlhý stôl plný najvybranejších jedál.

„Čo stojí ten chleba s lososom?“ pýtal sa. – „Kopejku,“ odpovedali mu.

„A sardinky?“ – „Tiež toľko.“

„A ovocie?“ – „Všetko jednu kopejku.“

„To je ale lacné, nádherne lacné…“ brblal si pre sebe boháč a nabral si celú tácku dobrôt.

Keď však chcel zaplatiť, predavač si jeho minci nevzal. „Pane, ty si sa v živote málo naučil!“ Povedal mu predavač. „Čo to má znamenať?“ nadával boháč. „Čo moje peniaze nestačia?“ Tu počul odpoveď: „Tu prijímame len ty peniaze, ktoré človek v živote rozdal! Ostatné sú neplatné!“

 Vy ste do kostola niečo doniesli a môžete aj odniesť. Všetko čo dáte Bohu ostáva v depozitári pre večnosť!

Nielen kňaz prináša obetu, že opúšťa rodinu, miesto kde sa dobre cítil a ide z poverenia pána biskupa ďalej.  Každý môže robiť množstvo dobra.

 Turzovka, 18.9.2015
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2019.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.