Pavol sa narodil 3. januára 1694 v dedinke Ovada pri meste Alexandria v severozápadnom Taliansku.
Ako 19-ročný mal silný pocit Boha a horlivo sa k nemu obrátil. Roku 1720 ako 26-ročný odišiel do samoty, modlil sa, konal pokánie a napísal pravidla budúcej rehole pasionistov. Roku 1737 vznikol ich prvý kláštor v Orbetello severne od Ríma. Členovia novej rehole sa s úspechom venovali ľudovým misiám. Vynikal v tom najmä Pavol, ktorý zomrel 18. októbra1775 v Ríme. Pius IX. Ho vyhlásil roku 1867 za svätého.
NOSÍME JEŽIŠOVO ZOMIERANIE
Za motto dnešného dňa zoberme si z Listu Korinťanom: „Ježišovo zomieranie stále nosíme na svojom tele, aby bol zjavný na našom tele aj život Ježišov. Sme živí, ale stále sa pre Ježiša vydávame na smrť...“ (2 Kor 4,10-11).
Kľačmo by sme mali dnes čítať a rozjímať o svätcovi dňa. . Na svojom tele nám ukázali príklad Ježišovho zomierania.
Brat Pavol od Kríža pochádzal z Piemontu. Zvláštnou ochranou Panny Márie bol v detstve zachránený od utopenia. Svoju vďaku jej prejavil zasvätením života pre Božie Kráľovstvo. Cez mnohé prekážky stal sa kňazom. Žil tak kajúcne a tak miloval utrpenie ako prostriedok zmieru za spásu duší, že dostal prímenie „Pavol od Kríža“.
Ešte nebol ani kňazom, keď založil spoločnosť Pasionistov. Členovia sa venovali prevažne rozjímaniu o utrpení Pánovom a z lásky k Ukrižovanému dávali misie pre ľud.
Požehnanie pre prácu si vyprosovali od Sedembolestnej a skrze ňu sa snažili zachraňovať duše. O Pavlovi sa verejne hovorilo: Nebolo hriešnika, ktorý by sa nebol obrátil k jeho spovednici.
Ježišovo zomieranie nosil Pavol na svojom tele, preto hovoril z neho Ježiš z Kríža.
KVET
Rozcvička umŕtvovania! S úctou pobozkám častejšie svoj krížik.
Miriam Liptovská, Celý rok so svätými
Viac o dnešnom oslávencovi nájdete i na:
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/1462-sv-pavol-z-kriza
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/1896-sv-pavol-z-kriza-b