Dnes si pripomíname čínskych mučeníkov.
Pri misijnej činnosti v Číne v priebehu rokov mnoho ľudí položilo život za vieru a za Krista. Spomíname na 120 mučeníkov, medzi ktorými sú biskupi (napr. Pietro Sans i Jarda, Alojz Versiglia a ďalší), kňazi (Augustín Zhao Rong, Ján z Triore a ďalší), seminaristi, rehoľníci a laici. Všetci boli prenasledovaní pre svoju vieru a nakoniec ich zavraždili.
Kňaz Augustín Zhao Rong, bol umučený 21.3. 1815.
Peter Sans i Jordá bol umučený 26.5. 1747. Narodil sa 1.9. 1680 v Ascu v Španielsku a pri krste dostal meno Jozef. Sedemnásťročný vstúpil do dominikánskej rehole a prijal meno Peter. Po kňazskom svätení v roku 1704 pôsobil po 4 roky v kláštore v Zaragoze. V 32 rokoch si podal žiadosť o odchod do misií na Ďaleký Východ.. Spoločne s bratom Jachymom Royo v roku 1712 vycestovali na Filipíny. Na zastávke v Hospici sv. Gabriela v Manile sa Peter Sans učil čínsky a zoznamoval sa s miestnou mentalitou. Potom jeho pôsobiskom bola provincie Fu-tien, kde sa snažil o obnovu a rozšírenie tretieho rehole sv. Dominika. Časom zhromaždil 70 laikov, ktorí sa podieľali na misijnej činnosti.
Peter Sanz získal medzi domorodci rešpekt a uznanie. V roku 1716 sa stal zástupcom provinciála a dostal na starosť všetkých misionárov v oblasti.
V Čine po smrti cisára Kchang-siho, ktorý kresťanskému náboženstvu nebránil, vypuklo roku 1723 v provincii Fu-ťien prenasledovanie veriacich katolíkov. V tej ťažkej dobe bol Peter Sanz povýšený na pomocného biskupa s právom nástupníctva. Po vysvätení sa ale s ďalšími misionármi musel stiahnuť do Macaa, ale už roku 1738 sa vrátil do Fu-tien a obnovoval spoločenstvo, povzbudzoval Božím slovom, udeľoval svätostí a pomáhal chudým. Pritom sa musel stále skrývať.
Napriek všetkej opatrnosti bol biskup Peter v roku 1746 zatknutý a uväznený. S ním boli uväznení i ďalší dominikánsky kňazi: František Serrano, Jáchym Royo, Jan Alcober a František Díaz del Rincón. Do väzenia sa s nimi dostalo i viac laikov, ktorí im pomáhali. Súdny proces začal 22.11. a po šiestich mesiacoch bol v Pekingu odsúdený k smrti a popravený 26.5. 1748. Ostatní dominikánski spoluväzni čakali na smrť udusením ešte do 28. augusta.
Vykúpené ostatky mučeníkov boli odvezené na Filipíny a uložené v kostole sv. Dominika v Manile.
Za svätých boli vyhlásení 1. októbra 2000 pápežom Jánom Pavlom II. na Námestí sv. Petra v Ríme.