Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Ef 4, 1-7. 11-13, Mt 9, 9-13

Čo máme, nevieme si vážiť, zovšednie nám to.

Je to všeobecná zásada, ktorá platí aj vo vzťahu k Božiemu slovu. Denne ho počúvame, čítame a s akou odozvou v živote? Budhista Mahatma Gándhi bol taký nadšený z evanjelií, že si ich bral do väzenia. Asi tam našiel inšpiráciu k svojej ceste nenásilia. Mal vyhlásiť: „Milujem Krista, nenávidím kresťanov, lebo ho nenasledujú!“

Dnes máme evanjelistu Matúša, ktorý apoštoloval nielen slovom, ale aj písmom. Priblížme si preto jeho evanjelium, aby aj nás obohatilo:

Podľa svedectiev Papiáša (asi r. 75-150), Antimarcionovského prológu (r. 160-180), Ireneja (r. 202), Origena (r. 254) a Euzébia (okolo r. 202) apoštol Matúš napísal dnešné prvé kánonické evanjelium pre Židov.

Cieľom evanjelia bolo posilniť kresťanské obce v diskusiách so Židmi, utvrdiť ich vo viere v Ježiša Krista – Mesiáša a podať smernice pre život ich spoločenstva podľa Ježišovho učenia.

Matúšovo evanjelium predstavuje Ježiša ako Abrahámovho potomka, prisľúbeného Mesiáša, ktorého náboženskí vodcovia židovského národa už hneď na začiatku zavrhli a prenasledovali, kým hriešnici a pohania ho prijali (porov. 1, 1.17.22 n.; 8, 11 n.; 23, 34-39). Dôležitá je stať o Petrovom primáte v Cirkvi, o ktorom sa hovorí iba v Matúšovom evanjeliu (porov. 16, 18 n.). Zdôrazňuje, že Ježišovým zmŕtvychvstaním sa všetkým ľudom otvorila cesta spásy: všetci sa majú stať Ježišovými učeníkmi a deťmi nebeského Otca (porov. 28, 18-20).

Tak ako Matúš prešiel vnútornou premenou, tak môže čítanie jeho evanjelia pomôcť aj nám k premene a nasledovaniu Ježiša Krista.

Turzovka, 21.9.2020

Viac o živote dnešného oslávenca sa môžete dočítať i na:

https://faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/372-sv-matus

https://faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/1061-sv-matus-2

https://faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/1867-sv-matus-apostol-a-evanjelista-ml

https://faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/2299-sv-matus-apostol-a-evanjelista-19
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2019.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.