Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Koho chcú bohovia potrestať urobia ho pedagógom, hovorí grécka múdrosť.

Viktória Montana slovenská publicistka, katechétka, autorka mnohých kníh o výchove  (napríklad Nebojte sa života, a mnohých učebníc náboženstva) s tým plne súhlasila a dodala, že aj v breviári sú modlitby za vychovávateľov na poslednom mieste.

V našej spoločnosti vidíme, že učitelia sú nedocenení. V minulosti mali autoritu, preto dokázali dobre vychovávať. Dnes u rodičov má vždy dieťa pravdu a útočia na učiteľov. 

Je to pritom skutočné náročné a dôležité povolanie. Naša zosnulá v ňom vynikala. Ako učiteľka a katechétka mala veľa vďačných žiakov, ktorí na ňu spomínajú.

Písmo sväté hovorí: Rozumní sa budú skvieť ako lesk oblohy a tí, čo mnohých priviedli k spravodlivosti, budú ako hviezdy na večné veky. (Daniel 12,3)

Predpokladám, že je to tak aj s našou zosnulou. Veď kto urobí niečo pre spoločnosť ak nie učiteľ, ktorý vychová dobrú nasledujúcu generáciu? A to náš Tvorca ocení.

Domnievam sa, že by bolo málo ohodnotiť jej kvality, keby nemali dopad na nás. Rodičov teší ak pochvália ich dieťa – je to chvála rodičov. Trénera poteší ak sa jeho zverenec dostane do ligy, prípadne reprezentácie... Mňa napríklad teší, že mnohí moji miništranti sú mi teraz kolegami (v čom nemám absolútne zásluhu) a miništranti ktorých som trénoval kopú 1. ligu (na čom možno mám nejakú zásluhu). Učiteľa poteší ak sa jeho žiaci dostanú na výšku...

Pozerajme na to z hľadiska večnosti – z pohľadu našej zosnulej. Či ju najviac poteší – ak sa dostaneme aj my do večnosti. potom jej práca ako matky, ako učiteľky nebola zbytočná.

Nezabúdajme, že nás učí a „trénuje“ sám Boh. Ako pekne to vyjadril Karol Gounod, hudobný skladateľ, ktorý je pýchou Francúzska. Cez celý svoj život si zachoval vieru. Nikdy sa so svojou katolíckou vierou netajil a nikdy sa ju nehanbil vyznať aj verejne. Keď ho napokon navštívila smrteľná choroba, hovoril: „Nikdy som sa nesťažoval, že mi Boh to a ono v živote vzal, vždy som mu za to ďakoval a teraz mu opäť z celej duše ďakujem, Skoro by sa mi chcelo ľutovať, že mi toho nevzal viac a že mi toho ešte toľko nechal. Dokonal som svoju životnú cestu a s radosťou čakám, až sa budem môcť vrátiť k svojmu Bohu.“ A dodal: „Smrť je predsa odchod do života.“

To prajeme aj našej zosnulej, aby prešla do života.

Turzovka, 27.1.2015
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2019.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.