Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Gn 3, 1-8, Mk 7, 31-37

Pred rokmi som čítal, že v Japonsku prerábajú sedadla kinosál, lebo vďaka zmene stravovania aj oni dosahujú výšku priemerného Európana. Vidíme to nielen u Japoncov.

Medzi popredných basketbalistov sa zaradil Číňan (ktorí boli tiež nižšieho vzrastu) s výškou výše dvoch metrov. Rovnako je to aj u nás. Ak ste boli v nejakom múzeu, kde sú vystavené vojenské brnenia, tak vás prekvapilo, že tí ľudia boli veľmi malí. Nemusíme ísť do ďalekej minulosti. Všimnite si dospievajúce deti keď idú so svojimi rodičmi. O hlavu ich prevyšujú. Je to priam typické a symbolické: Človek sa vzmáha na tele. Ako je to s jeho duchom?

Prvé čítanie popisuje nie rast, ale úpadok. Zároveň ukazuje, že aj keď človek telesne vzrastá, duchovne, psychologicky je v podstate rovnaký.

Samozrejme popis stvorenia a pádu človeka je obrazný, ale psychologicky presný.

Všimnite si nahováranie zlého ducha: „Naozaj vám Boh zakázal jesť zo všetkých stromov záhrady?“ Zlý duch má školenie a ťahy dnešných mediálnych pracovníkov a politikov (presnejšie –oni majú jeho triky). Žene podsúva niečo, čo je polopravda, ba viac lož.

Žena reaguje úplne podľa psychiky dnešného človeka: Je v ňom túžba byť veľký, poznať všetko, nebyť obmedzovaný... Ak si prečítate knihu Genezis ďalej (budeme o tom čítať zajtra) reaguje úplne v intenciách dnešného človeka, ak sa dostane do maléru, a niečo zle vyvedie. Muž hovorí: Žena, ktorú si mi dal za spoločníčku, dala mi zo stromu a jedol som.“ Pán, Boh, povedal žene: „Čo si to urobila?“ Žena odpovedala: „Had ma naviedol a jedla som.“ Je tu klasické zvaľovanie viny na iných.

V čom však vidíme rozdiel medzi človekom v kolíske ľudstva a dnešným je to, že pred tisícročiami ľudia zbadali, že sú nahí – hanbili sa za to čo urobili. Dnešný človek? Ten sa vystatuje svojou nahotou – doslova i symbolicky. Nehanbí sa za zlo!

Čo sa s tým dá robiť, aby sme sa dali na pokánie?

V štvrtej triede sme čítali nejakú rozprávku. Neviem od koho bola, a už iba čiastočne jej dej. Pamätám sa, že na skalu niekto trikrát udrel, povedal slovo dnešného evanjelia: „Effeta,“ a tá sa otvorila. Nech sa teda otvorí skala nášho srdca, aby sme počuli Božie slovo a zbadali, že sme nahí – teda hriešni. Následne je dôležité neostať v hriechu, ale ľútosťou a pokáním si urobiť „figové zástery“, aby sme duchovne rástli.

Turzovka, 13.2.2015
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2018.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.