Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Gn 6, 5-8; 7, 1-5. 10, Mk 8, 14-21

 Počas môjho pôsobenia v Banskej Bystrici som mal možnosť denne sa stretávať a diskutovať so vzácnym človekom, profesorom F. Škodom, ktorý bol od roku 1946 v Ríme na štúdiách a keďže sa zatiahla železná opona, nemohol prísť ani na pohreb svojej matky.

Vrátil sa až v roku 1990 na žiadosť pána biskupa Baláža, aby prednášal v kňazskom seminári. Mal doktorskú dizertačnú prácu o treste smrti, ktorá bola preložená do mnohých jazykov. Veľmi mi raz otvoril oči, keď poznamenal: Dnes sa za najväčšiu hodnotu považuje život. Vždy to tak nebolo! V stredoveku bola najvyššou hodnotou viera a večná spása. Tak ako dnešný človek chráni život, tak si vtedajší človek chránil vieru a večnú spásu. Od toho sa všetko odvíjalo.

Tak sa ľahko stane, že my vyčítame Bohu, že niekto zomrie, že niekto trpí – akoby to bolo jeho dielo. Málo dbáme o spásu, večný život.

Ak z pohľadu večnej spásy, záchrany pre večnosť pozeráme na prvé čítanie o potope, dostane úplne iný zmysel. V tejto súvislosti nám v seminári pán profesor Búda, na túto tému povedal, že aj túto udalosť môžeme vidieť z pohľadu Božieho milosrdenstva. Keď súčasníci Noema videli, že sa plní hrozba potopy, mohli sa spamätať v obrátiť sa k Bohu.

Svätopisec antropomorfisticky  popisuje situáciu: Keď Pán videl, že zloba ľudí na zemi je veľká a že všetko zmýšľanie ich srdca je ustavične naklonené k zlu, oľutoval, že urobil človeka na zemi, a bolelo ho srdce. Stvoriteľa „bolelo srdce“, veď on chce dobro svojmu stvorenstvu.  

K čomu nás môže viesť táto úvaha? Asi k výzve Pána Ježiša: „Dajte si pozor a chráňte sa kvasu farizejov i kvasu Herodesa!“ Prečo? Aby sme boli spasení. Opäť pohľad na podstatné – večnosť.

Čo bol kvas farizejov a Herodesa?

Kvas farizejov:

Robenie sa dobrými pred ľuďmi a kvôli ľudom – pretvárka, faloš. Asi by bolo potrebné na prvé miesto dávať vieru, večnosť ako som spomenul v úvode. Motiváciou by teda mala byť viera a nie „čo na to ľudia“. Čo poviete, aké percento birmovancov ide k birmovke zo zvyku, tradície, tlaku rodiny a koľko z vnútorného presvedčenia, z viery. Napríklad včera mala stretnutie jedna skupina birmovancov pred svätou omšou. Okrem animátorki sme tu nikoho z nich nevideli...

Kvas Herodesa:

To je úplne protiklad kvasu farizejov. Nakazený kvasom Herodesa Boha sa nebojí, ľudí sa nehanbí – ako hovorí Pán Ježiš v podobenstve o sudcovi.  Jednoducho robí zlo bez okolkov. Nemá problémy vraždiť neviniatka, robiť verejné pohoršenie „žiť s manželkou svojho brata“, uväzniť Jana Krstiteľa a dať ho sťať...

Koľkí sa vystatujú zlobou, hrdia sa ňou, násilie je pre nich pracovnou metódou.

Pán Ježiš apoštolom i nám pripomína koľkých nasýtil s pár chlebmi, aby sme si uvedomili, že aj nás sýti Chlebom života, aby sme šli na podstatu a mysleli na večnosť. Úprimné stretnutie s Pánom by nám malo pomôcť chrániť sa kvasu zla.

Turzovka, 17.2.2015

 




Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.