Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Je tendencia objavovať Bibliu?

Zdá sa mi, že hej. Pri jej rozširovaní pomohol veľmi dnešný oslávenec. Bol to muž problematickej povahy, ktorý sa nakoniec cítil najlepšie na púšti (žeby preto, že sa tam nemal s kým škriepiť?).

Po všelijakom hľadaní miesta v živote sa usadil v sýrskom veľkomeste Antiochii. Viedol tam zvláštny život. Na jednej strane sa modlil, postil, málo spával a oplakával hriechy mladosti, no na druhej vášnivo čítaval pohanských klasikov Ciceróna a Plauta. Skúšal čítať aj starozákonných prorokov z Biblie, ale odpudzoval ho ich jednoduchý a drsný spôsob vyjadrovania. V tomto sa zmenil až po jednom veľmi živom sne, v ktorom sa Hieronymovi predstavil večný Sudca a prísne mu vyčitoval, že nie je kresťanom, ale ciceroniánom. A to bol zlom. Objavil Bibliu. Každopádne veľmi nám všetkým pomohol tým, že ju preložil do latinčiny a vďaka tomu sa zachránili mnohé texty z nej.

Nech to pomôže aj nám, lebo podľa čítania nie sme (možno) kresťania, ale „...“ – tam dosaďte to čo najviac čítate.

Viac o sv. Hieronymovi sa môžete dočítať na:

https://faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/363-sv-hieronym

https://faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/1440-svaety-hieronym

https://faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/1051-sv-hieronym-2

 
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2019.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.