Dan 9, 4b-10, Lk 6, 36-38
Po ulici ide, skôr sa hrdo nesie muž ovešaný na krku i zápästí zlatými reťazami. Oproti ide bezdomovec a prosí ho: Tri dní som nič nejedol. Boháč mu s predstieranou láskavosťou hovorí: To sa musíte premôcť a donútiť jesť!
Cynik - človek bez milosrdenstva. Nepomôže a ešte zosmiešni!
Niečo také nie je len v kanadských žartoch. Nie je to aj v realite? Moderátor sa pýtal politikov či by dokázali vyžiť z minimálnej mzdy. Priznali, že nie. Koľko dajú na billboardy? Pritom „veľkodušne“ dajú penzistom na Vianoce 20 € (či ani toľko?).
Pán Ježiš nás vyzýva k milosrdenstvu: Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec!
Hneď hovorí aj dôvod- lebo aj náš Nebeský otec je milosrdný.
Prosíme Boha o milosrdenstvo – o odpustenie. Prosíme ho o rôzne veci a chceme aby mal k nám milosrdenstvo (milé srdce) a dal nám to či ono.
Milosrdenstvo je slovo nielen zložené a doslova preložené z latinského výrazu (misericordia). Milosrdný je ten, kto má «milé srdce».
To však je pojem veľmi široký. Preto ho autori zúžili do tejto definície: «Milosrdenstvo je súcit s cudzou biedou, smútok nad ňou.»
Súcit je prirodzený cit, ktorý pomáha k milosrdenstvu. Milosrdenstvo nemôže byť založené iba na prirodzenom súcite. Je treba sa mu cielene učiť.
Preto mi bolo veľmi sympatické keď za môjho pôsobenia v Brezne mladí z Mýta prišli na Vianoce do Domu sv. brata Alberta navštíviť chorých. Týmto inšpirovaný pán farár z Podbrezovej sa dohodol s rehoľníčkami, ktoré viedli tento hospic, aby tam jeho birmovanci chodili na stáže. Hovoril som pánu biskupovi, žeby tam mohli praxovať diakoni, aby sa učili milosrdenstvu a tak sa pripravili na kňazstvo. Opýtajte sa našich pánov kaplánov a potvrdia , že ako bohoslovci boli praxovať v charitnom dome.
Keď som bol na jeseň pozrieť v Banskej Bystrici v hospici jedného starého kolegu, praxovali tam traja bohoslovci.
Samozrejme nielen kňaz potrebuje byť milosrdný...
Turzovka, 2.3.2015