Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Oz 14, 2-10,  Mk 12, 28b-34

 Rozmýšľali ste už nad tým, čo potrebuje človek? Čo potrebuje zdravý i chorý, starý i mladý, bohatý i chudobný, hľadajúci i blúdiaci, veselý i utrápený človek?

 Samozrejme, potrebuje toho veľa, veľmi veľa: jedlo a pitie, spánok a pohyb, slnko a kyslík. Toto všetko sú hmotné veci. Potrebuje aj duchovné.

Hľadá záblesky nádeje a vrcholné okamihy, oslovenia a rozhovory, chválu a vďaku, spoločnú radosť i súcit, vrelosť a náklonnosť. Každý človek hľadá niekoho, kto by ho mal rád, napriek, či dokonca kvôli jeho chybám, kto by mu rozumel, dodával odvahu v okamihoch skľúčenosti, kto by ho láskyplne upozornil na jeho chyby, kto by ho inšpiroval a podporoval. Komu by mohol absolútne dôverovať.

Bez stretávania sa nemôžeme stať, či ostať ľuďmi. To je stará známa pravda. Nemôžeme byť robinsonmi. Nemôžme, ale chceme a podvedome sa takými stávame. Povedzte či nie?! Sedíte večer pri televízore. Viete čo sa stalo v Arabských emirátoch, ale neviete čo sa deje v srdci, človeka vo vašom dome či byte.  Ak viete, rozprávate – buďte za to veľmi vďační a držte si to!

Doktor ekonómie mi povedal: Dosť. Čomu? Kolegovi vedľa mňa som poslal mail, či ide na obed. Na obede telefonujeme smskujeme...   

Človek musí žiť v správnom ľudskom ovzduší, konkrétne v ovzduší lásky. Preto Ježiš hovorí: Počuj, Izrael, Pán, náš Boh, je jediný Pán. Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily! Druhé je toto: Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého! Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto, niet.

Boh nás miluje. Nemôže nás ale prinútiť, aby sme mu opätovali lásku, pretože to nechce robiť. Prečo potom príkaz? Nejako to musel sformulovať. Nemohol nás nechať blúdiť! Je to ako v doprave: Jazdí vpravo, daj prednosť, choď na zelenú... Dopravné značky umožňujú bezpečnú jazdu. Viete si predstaviť aký by to bol chaos, keby neboli? Ak vypnú semafory, niekde je to úplne katastrofa.

Boh vie, že najviac požehnania môžeme od neho prijať vtedy, keď ho milujeme. Najviac sme chránení pred hriechom vtedy, keď ho milujeme. Najčistejší motív a hnaciu silu k dobrým skutkom máme vtedy, keď ho milujeme. Najviac môže cez nás pôsobiť v tomto svete vtedy, keď ho milujeme.

Nakoniec Boh nás miluje aj bez príkazu. A prvý. My lásku len opätujeme – ako tak. Milovať Boha môžeme len vtedy, keď uveríme a prežijeme, že nás osobne miluje. Že si mňa osobne zamiloval. „My milujeme, pretože on prvý miloval nás.” (1 Jn 4,19).

Podvysoká, 12.3.2015

 
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2019.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.