Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Iz 49, 1-6, Jn 13, 21-33. 36-38

 Keď bol odvolaný pán arcibiskup Róbert Bezák, mnohí – nielen novinári – sa dožadovali zverejnenia dôvodu, prečo bol odvolaný.

V Cirkvi je taká prax, že sa nevyhlasuje, prečo je niekto do nejakej služby (funkcie) povolaný. Ani sa nevyhlasuje, prečo je odvolaný. Ide o službu a preto to asi ani nie je potrebné. Páčilo sa mi vyjadrenie politológa pána Baránka, ktorý povedal, že Cirkev tým vlastne chráni meno odvolaného.

Neviem či táto prax Cirkvi nemá súvis s udalosťou dnešného evanjelia. Pán Ježiš vyhlásil pri Poslednej večeri: Jeden z vás ma zradí. Ježiš chráni dobré meno Judáša. Nehovorí to preto, aby Judáša vydal na pranier a odsúdenie. Hovorí to pre dobro Judáša a apoštolovi naše!

Dobro Judáša:

Ježiš chce aby si uvedomil, že mu vidí do srdca a tak sa spamätal. Vlastne mu dáva šancu.

 Ježiš mu povedal: „Čo chceš urobiť, urob čo najskôr.“ Ale nik zo stolujúcich nerozumel, prečo mu to povedal. Judáš mal mešec, preto si niektorí mysleli, že mu Ježiš povedal: „Nakúp, čo budeme potrebovať na sviatky,“ alebo aby dal niečo chudobným. On vzal smidku a hneď vyšiel von.

Predstavte si myšlienkový pochod u Judáša pri odchode z Večeradla: Apoštoli si o mne myslia, že ja idem dať niečo chudobným a ja! Majster ma nezradil ako ho ja chcem zradiť. Keby ma prezradil, asi by ma ten cholerik Peter roztrhal v zuboch.

Dobro apoštolov:

Keď odišiel Judáš, Ježiš povedal: „Teraz je Syn človeka oslávený a v ňom je oslávený Boh. A keď je Boh oslávený v ňom, aj Boh jeho v sebe oslávi, a čoskoro ho oslávi. Deti moje, ešte chvíľku som s vami. Budete ma hľadať, ale ako som povedal Židom, aj vám teraz hovorím: Kam ja idem, tam vy prísť nemôžete.“

Ježiš im otvorené hovorí o odchode z tohto sveta. vyjadruje to aj nasledujúci dialóg: Šimon Peter sa ho opýtal: „Pane, kam ideš?“

Ježiš odvetil: „Kam ja idem, tam teraz za mnou ísť nemôžeš, no pôjdeš za mnou neskôr.“

Po Ježišovom umučení a jeho zmŕtvychvstaní si mohli apoštoli uvedomiť, že Ježiš o tom vedel, predpovedal a teda „mal to pod kontrolou“.

Ježiš im pomohol zvládnuť ich osobnú tragédiu, to obrovské sklamanie čo zažili pri Ježišovom ukrižovaní.

Osobitne pomohol Petrovi, ktorí mu hovorí: „Pane, prečo nemôžem ísť za tebou teraz? Aj život položím za teba.“

Ježiš odpovedal: „Aj život položíš za mňa? Veru, veru, hovorím ti: Nezaspieva kohút, kým ma tri razy nezaprieš.“

Nečudo, že Peter sa rozplakal, keď po zapretí počul spev kohúta.

Dobro naše:

Evanjelista Ján zakončil dramatický popis Poslednej večere a Judášov odchod slovami: A bola noc. Noc sa objaví často i v našom živote. Je to buď utrpenie, alebo naše zapretie, či dokonca zrada. Pán o tom vie a predsa nás sprevádza svojou pomocou. Ježiš má pod kontrolou i naše problémy!

Do Judášovej mysle som dal vetu: Apoštoli si o mne myslia, že ja idem dať niečo chudobným a ja! Ako asi rozmýšľam, keď idem urobiť niečo zlé?! Možno: Iní si o mne myslia akí som dobrí a ja!? Boh ma sprevádza a ja?!

Turzovka, 31.3.2015
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2019.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.