Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Jn 20, 11-18 , Sk 2, 36-41)    

Pán katechéta sa pýta žiakov prečo sa Pán Ježiš zjavil najskôr ženám. Janko má pohotovú odpoveď: Aby to rozniesli ďalej.

Ale aby som nepobúril Evino pokolenie, ktoré je tu v drvivej väčšine, musím zacitovať mienku: Nikde sa toľko neklebetí ako v krčme.

 Skúsme však odpovedať na katechétovu otázku. Domnievam sa, že ženy mali tu česť stretnúť prvé Zmŕtvychvstalého preto, lebo ženy ho hľadali. A exegéti sa zhodujú, že zjavenie sa Márii Magdaléne, ako je popísané v dnešnom evanjeliu bolo preto, aby Pán naznačil, že jeho zmŕtvychvstanie pomáha vstať z hriechov. Mária Magdaléna je toho typickým prípadom. Veď kto bol zjavne oslobodený od hriechu, ak nie ona!  Ježišovo zmŕtvychvstanie sa spája s odpustením. Bude to zrejme aj na Nedeľu Božieho milosrdenstva.

 Mária si bola vedomá toho, že bez Ježiša nezvládne život, preto ho hľadala, vrátila sa k hrobu, po Ježišovi túžila. A Pán odmenil je túžbu. Ukázal, že vstal z mŕtvych, aby nám pomáhal.

 Hudobník Enrique Baldovino vytvoril Bethovenov príbeh (www.scribd.com/doc/7680841/Beethoven-story) v ktorom píše, že aj veľkí ľudia majú problémy a musia sa s nimi boriť. Nevyhol sa im ani Bethoven (1770-1827). Jeho otec ho fyzicky týral, a zomrel ako alkoholik na ulici. Matka mu zomrela v mladom veku. Keď zomrel nemecký princ, jeho mecenáš – teraz tomu hovoria sponzor – ktorý mu bol ako otec, dostal sa do depresii. Tie vyvrcholili keď ohluchol. Úplne sa izoloval až do času keď mu jedna mladá žena zakričala do ucha: Čo by som dala za to keby som videla svit mesiaca. Vtedy si uvedomil, že on má oči, môže komponovať. Najskôr sa vyrovnal s umretím mecenáša. Zložil Mesačnú sonátu.  Potom Ódu na radosť. Kde ďakuje tvorcovi za dar života a za to čo môže robiť.   

  Márii Magdaléne pomohol „záhradník“, Bethovenovi slepé dievča. Zmŕtvychvstalý kráča dejinami aby aj nám pomáhal. Aby sme nesmútili za tým čo nemáme, alebo sme stratili, ale tešili sa z toho čo máme.

 Turzovka, 7.4.2015
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2019.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.