Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Flp 3, 17 – 4, 1, Lk 16, 1-8

 Počuli ste už výzvu: Napodobňuj ma, nasleduj ma?

Myslím, že sa to už nehovorí. Prečo? V prvom rade asi preto, že dnešný človek to nemá rád. A nejde iba o puberťákov, ktorí majú tendenciu robiť napriek! Dnešný človek nechce nikoho nasledovať, napodobňovať. Počúvate spevákov, hudobníkov. Na otázku kto im bol vzor, zvyčajne odpovedajú: Idem vlastnou cestou. Iba veľkí a skromní umelci sa priznajú kto ich formoval, kto im je vzorom.Ak ste aj s doposiaľ povedaným nesúhlasili, s nasledujúcim budete: V žiadnej dobe tak nekopírovali iných ako v dnešnej. Všimnite si piercingy, tetovanie... Je to prirodzene – veď média nikdy nemali taký vplyv ako dnes. Kto by vedel o Hamšíkovom účese, Škrtelovom tetovaní, keby nebolo médií!? Koľkí napríklad nasledujú Sagana. Netrénujú tak tvrdo ako on, ale  trénujú jeho parádičky na cieľovej rovinke...

Samozrejme, že sa nasledujú iba povrchne! Ľahšie je nacvičiť nejakú fintu, ťažšie výkon! Preto ostávame na povrchu.

Nielen preto nepočujeme: nasleduj ma, napodobňuj ma. Kto z nás sa cíti byť tak istý tým čo robí a aký je, aby mal tú odvahu dnešnému kritickému človekovi povedať to, čo vyslovil sv. Pavol v prvom čítaní: spoločne ma napodobňujte a všímajte si tých, čo žijú podľa vzoru, aký máte v nás!  Ja by som nemal tu odvahu takto sa vyjadriť.

Podobne ako Pavol hovorí aj Pán Ježiš. Priamo vyzýva nasleduj ma! Zaznieva to často z úst Pána Ježiša. Na prvý piatok: Učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom (Mt 11,29)

Prečo? Lebo vie, kto  je, aké je jeho poslanie. Aj preto povedal: „Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa“ (Jn 14,6).

Každá jeho mašlienka, príbeh, ktorý povedal, počin ktorý evanjelisti popísali je nasledovaniahodný.

Pozrime sa na dnešné jeho podobenstvo z pohľadu doteraz povedaného. Mohli by sme ho parafrázovať, teda sprítomniť aj takto: Všímajte si synov tohto sveta ako nasledujú svoje vzory. Ako má vy nasledujete? Zvážte čo vám dávajú celebrity, ktoré nekriticky nasledujete, a zvážte, čo vám ponúkam ja.

Turzovka, 7.11.2014
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2019.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.