Nm 21, 4-9, Jn 8, 21-30
V nedeľu nám pôstny kazateľ povedal: Bojím sa smrti a prosím Pannu Máriu a sv. Jozefa, aby som to zvládol.
Vyzval, aby sme sa modlili za šťastnú hodinu smrti.
Ak aj myslíme na svoju smrť, ťažko je predstaviť si túto skutočnosť.
Dnes sme počuli na začiatku evanjelia: Zomriete vo svojom hriechu... To je ten najhorší scenár smrti! Prečo? Hriech je odvrátenie sa od Boha – Stvoriteľa. Zomrieť v hriechu znamená ísť mimo Boha a tým mimo života. Keďže v Bohu je plnosť všetkého dobra, ísť mimo neho znamená ísť mimo dobra. A to musí byť niečo strašné. Našťastie to si nevieme predstaviť. Či by bolo lepšie predstaviť si to? Asi, áno. Aspoň by nás to varovalo.
A tak oscilujeme medzi nádejou a hriechom, ktorý túto nádej potláča. Pekne to vyjadril pápež nádeje, ktorý zároveň hlásal evanjeliový radikalizmus. Zaznieva aj v nasledujúcom úryvku.
Apoštolský list pápeža Jána Pavla II. mladíkom a dievčatám celého sveta pri príležitosti medzinárodného roku mládeže 1985:
Píšem vám o tom, aby som vyjadril svoju obavu. Ak totiž máte "byť stále pripravení obhájiť sa pred každým, kto vás vyzýva zdôvodniť nádej, ktorá je vo vás," potom má vzbudiť obavu všetko, čo túto nádej podkopáva. A všetkým tým, ktorí sa rozličnými pokušeniami a ilúziami usilujú zničiť vašu mladosť, nemôžem nepripomenúť Kristove slová o pohoršení a o tých, čo ho dávajú: "Beda tomu, skrze koho pohoršenia prichádzajú! Tomu by bolo lepšie, keby mu zavesili mlynský kameň na krk a hodili ho do mora, akoby mal pohoršiť jedného z týchto maličkých".
Sú to veľmi prísne slová! Prísne zvlášť v ústach toho, ktorý prišiel zjaviť lásku. Kto však pozorne číta tieto slová evanjelia, musí pocítiť, aký hlboký je protiklad medzi dobrom a zlom, medzi čnosťou a hriechom. A tým jasnejšie si musí uvedomiť, aká je dôležitá v Kristových očiach mladosť každého a každej z vás.
Tí mladí ľudia, ktorí tieto slova vtedy počúvali už zostarli. Rovnako ako každý z nás. Hlavne, že sme ešte nezomreli v hriechu a máme možnosť zomrieť v nádeji.
Turzovka, 15.3.2016