Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Ez 18, 21-28, Mt 5, 20-26

Prednedávnom som čítal (žiaľ nepamätám kde a od koho to bolo) myšlienku s týmto obsahom: Nemusím sa modliť za nepriateľov a odpúšťať im, lebo ich nemám.

Páči sa mi ta myšlienka. Samozrejme dôležité je, z akého pohľadu ju beriem. Ak som to z kontextu dobre porozumel mohlo to byť aj takto: Aj tí čo mi zle robia sú vlastne mojimi priateľmi, lebo má formujú, pomáhajú mi rásť v trpezlivosti. Omnoho viac ma posunú dopredu, ako tí čo mi lichotia, pochlebujú. Čítal som dosť myšlienok od známych osobnosti, ktorí to potvrdzujú. Možno preto sa stali veľkými.

Domnievam sa, že tak môže zmýšľať a taký veľkorysý môže byť ten, kto žije duchovne a vie všetko pretaviť v dobro.

Hovorím: Samozrejme je to uhol pohľadu.

Ak máme náhodou takýto postoj, čo s touto Ježišovou požiadavkou? Keď teda prinášaš dar na oltár a tam si spomenieš, že tvoj brat má niečo proti tebe, nechaj svoj dar tam pred oltárom a choď sa najprv zmieriť so svojím bratom; až potom príď a obetuj svoj dar.

Bolo to povedané ešte starozákonným ľuďom, ktorí prinášali obete – dary na oltár. My by sme to mohli parafrázovať takto: Keď ideš pred oltár na sväté prijímanie, do kostola a tam si spomenieš, že tvoj brat má niečo proti tebe, vráť sa a choď sa najprv zmieriť so svojím bratom; až potom príď do kostola a na sväté prijímanie.

Domnievam sa, že to nemusíme brať doslova a vrátiť sa z brány kostola, alebo od oltára. Ježiš nám týmto dôrazne kladie na srdce, aby sme sa usilovali o zmierenie aj s tými, ktorým sme nič neurobili a vysvetlili si nedorozumenie. Mala by byť z našej strane maximálna snaha o priateľstvo s inými.

Takže ak sa vrátim k úvodu. Nemáme mať snahu o vytváranie nepriateľov, aby nás formovali a aby sme ukazovali svoju veľkorysosť. Máme sa snažiť ísť v ústrety i tým, ktorí majú niečo voči nám.

Turzovka, 10.3.2017 
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2018.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.