Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

1 Jn 3, 7-10, Jn 1, 35-42 

Ak začínajúci kaplán, som mal problém zapamätať si mena detí, ktorých tam chodilo denne veľa do kostola.

Ešte sa to zhoršilo, keď začalo vyučovanie náboženstva. Sťažoval som sa nato pred bývalou pani učiteľkou, ktorá nemohla učiť z náboženských dôvodov. Tá si spomenula na kňaza, ktorý ich viedol kedysi  v Mariánskej družine. Podľa nej to mal jednoduché. On im dal rôzne mena. To by nebolo až tak zložité, ale... zapamätať si aj tie vymyslené. Ja som ich spočiatku radšej volal všeobecne: Chrústiky a chrobáčiky.

Pán Ježiš tiež premenoval Šimona. Nie preto, žeby si ho nezapamätal, ale podľa latinského: Nomen omen. Ježiš sa naňho zahľadel a povedal: „Ty si Šimon, syn Jánov, ale budeš sa volať Kéfas,“ čo v preklade znamená Peter. Takto predznamenal jeho úlohu – byť skalou, hlavou Ježišovej rodiny - Cirkvi.

Boh aj nás pozná po mene. Môže to byť pre nás potešujúce. Nie je to tak, ako si to predstavujú panteisti. Mnohí sú aj v našom prostredí. Prakticky je to postoj vyjadrovaný takto a podobne: Ja som veriaci, lebo čosi musí byť („čosisti“), ja nepotrebujem ísť na spoveď - očistím sa aj sám, nepotrebujem ísť do kostola, nemodlím sa, kdeže by Boh mohol myslieť na toľkých ľudí, Boh nemôže všetkých zvládnuť, nepotrebujem sa sobášiť, hlavne, že sa máme radi, Boh nás stvoril, ale nechal všetko na nás, nestará sa o nás (vyjadrenie J. Ráža)...

Sú to pohanské názory. Bohovia sa o ľudstvo nestarajú, občas z rozmaru zasiahnu do života smrteľníkov a nič viac.

Ježiš je Baránok, ktorý sa obetoval  konkrétne i za mňa. Je Rabbi – Učiteľ, ktorý nás chce učiť, viesť cestou života... Stretávam sa s nim osobne v modlitbe vo sviatostiach, v jeho slove.    

Nebojme sa, že sme stratení v tomto obrovskom vesmíre a chaose života. Pán nás pozná po mene, a každého má osobne a osobitne rád.

Každý by ma, s radosťou skonštatovať s Ondrejom apoštolom: „Našli sme Mesiáša,“ a s radosťou s tým objavom ako Ondrej, bežať za bratom sestrou a ohlasovať im túto radosť.

Turzovka, 2017
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2019.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.