Gal 4, 22-24. 26-27. 31 – 5, 1, Lk 11, 29-32
Prečo je v človeku akosi v hĺbke jeho túžob zapísaná aj túžba po senzáciách?
Vyhľadávame ich, zúčastňujeme sa ich, nechávame sa o nich informovať. Celé skupiny ľudí ich vyrábajú, rozličné agentúry ich tlmočia do všetkých jazykov sveta, jednotlivé mediálne spoločnosti ich vysielajú, či tlačia, alebo zverejňujú, lebo čím väčšia senzácia, tým predpokladajú že pritiahnu viac poslucháčov k svojim správam. Problémom však asi nie sú médiá, ale my, ktorí tie správy prijímame. Zaujíma nás, že niekde bolo zemetrasenie, inde letecká katastrofa, v jednej časti sveta je opäť vojna a niektorý výdobytok techniky opäť zlyhal. Tu niekde nablízku sa odohrala taká vražda, tamto taký podvod, ten obvinil tamtoho. Chceme byť informovaný. Skutočne?
Dokážeme vôbec čítať svoj všedný denný život v tom úzkom spoločenstve ľudí v ktorom žijeme? Netrápia nás už aj tak dosť problémy, ktoré je nám tak ťažko premodlievať, že si ešte žiadame byť informovaní o rôznych neprávostiach v celom svete? Veľké senzácie v našom osobnom živote veľké znamenia Božej milosti sú na dosah každému človeku – zvlášť kresťanovi. Stačí pravidelne vstúpiť na nejaký čas dňa do ticha modlitby pred Boha a predstaviť mu svoj život, osudy najbližších, starosti, obavy, ťažkosti, bolesti, žiale a časom zistíme, ako sa Boh o nás stará.
Znamenie ktorého sa nám takto dostane bude hlboko osobné. Naučíme sa čítať vo svojej osobnej knihe života, naučíme sa rozpoznávať Božiu blízkosť medzi nami, naučíme sa byť vďační za starostlivosť Božej lásky ktorú určite objavíme keď vstúpime pravidelne na pár chvíľ pre Jeho tvár.
Nechcem označiť masmédiá za zbytočné, alebo zlé a škodiace. Na to aby sme ich však mohli správne pochopiť s úžitkom pre dušu sa však najskôr musíme naučiť vnímať znamenia a udalosti v našom osobnom živote. Inak budú pre nás udalosti vo vzdialených krajinách, či domácej spoločnosti iba novým prameňom strachu, nešpecifického napätia a depresie. Mnoho krát je to pritom náš spôsob úniku zo zodpovednosti pred svedomím, alebo sú to pre náš exformácie t.j. nadbytočné informácie!
Civilizácia Európy je gramotná, ale od človeka dnešnej doby sa vyžaduje nová gramotnosť – schopnosť prečítať svoj život vo svetle prirodzeného rozumu a milosti posväcujúcej. Reflexia Božej blízkosti, alebo nášho vzdialenia sa od neho uhasia náš smäd po senzáciách a znameniach. „Ako nasýtené dieťa v matkinom náručí, ako nasýtené dieťa, tak je moja duša vo mne.“ (Ž 131,2)
Stačí pár minút úprimnej snahy o sebaprekročenie každý deň. Zázrak našej spásy a Božej starostlivosti je každému z nás na dosah ruky. Čítajme ho, čítajme ho z vlastného života.
Marek ISKRA