Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Ex 32, 7 -11. 13 - 14, Tim 1, 12 - 17, Lk 15, 1 - 32

JEŽIŠ V ZLEJ SPOLOČNOSTI 

Koľkí ste so slzami v očiach povedali: Bol to dobrý chlapec, dievča, ale svet, kamaráti...Už nedal na nás, prestal nás počúvať... A tak konštatujeme: „Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá.” – „Povedz mi, s kým sa stýkaš, a ja ti poviem, aký si.”

Poznáme tieto príslovia, máme s nimi už nejednu skúsenosť, že sú pravdivé.

Ježišove kontakty

Môžeme posudzovať i Ježiša podľa jeho kontaktov? Dnes sme ho zastihli v zlej spoločnosti: „K Ježišovi sa približovali všetci mýtnici a hriešnici.”, ľudia, ktorí boli v protiklade so zákonom, ľudia, ktorým sa slušný človek hneď vyhol. A Ježiš s nimi sedí u jedného stola, hostí sa s nimi.

Ako sa mohol Ježiš stretať s takými indivíduami? Tu sme s múdrosťou našich prísloví na konci. Tu začína iná múdrosť, ktorá naše ľudské názory presahuje: „Či pastier nenechá tých deväťdesiatdeväť a nepôjde za tou, čo sa stratila, kým ju nenájde“?

Boh je Pastier

Toto podobenstvo nie je rozprávanie pre malé a veľké deti. To je výpoveď o dejinnej skutočnosti. Ten pastier nie je vymyslená postava, to je konkrétna osoba a má meno Boh!

Tento pastier - Boh - hľadá stratené ovce s takým úsilím, že pošle za stratenou ovcou i svojho Syna. Riskuje, obetuje jeho ľudský život.

Toto zdanlivo idylické podobenstvo je vlastne popisom tvrdej cesty hľadania človeka, ktorý sa stratil sám sebe, svojmu ľudskému rodu, svojmu Bohu. Je popisom tvrdej cesty od Betlehema cez Egypt až na Golgotu.

Stratená ovca...

Ak si teraz dobre počúval, vidíš už toto podobenstvo inými očami. A urobíš možno vzrušujúci objav ako dieťa, ktoré stojí po prvý raz pred zrkadlom. Najskôr sa raduje z druhého dieťaťa, ktoré sa tu naraz objavilo, smeje sa na naň, máva mu. Až naraz zistí: ten predo mnou, to som ja!

Tak je to s týmto podobenstvom. Najskôr ho počúvame ako peknú poviedku s ktorou nemáme osobne nič spoločného: Zatúlaná ovca, to poznám, tých tulákov. Poznám tamto toho a tamto tu, to o tých sa hovorí v dnešnom evanjeliu. Vieme byť veľmi rýchlo hotoví s úsudkom: Tamto ten a tá, to sú zatúlané, stratené ovce.

...som ja sám

Je to vlastne fantastická predstava, že v nebi nastane radosť nad zachráneným hriešnikom, nad nájdenou ovcou.

Prečo to vlastne Boh robí? Je len jedno vysvetlenie. V každom človeku je jeho - Boží - obraz, kus Božej podoby. Boh ju vidí i pod tvrdou maskou ľudskej pošetilosti. Boh poznáva svoje vlastníctvo. I ty, brat, sestra, patríš k Bohu, každý človek mu patrí. A Boh hľadá svojej vlastníctvo. Neodradí ho náš hriech, naša pošetilosť. Malá ľútosť mu stačí, aby sa ujal svojho. Počúvaj, ako to hovorí teológia:

Boh nesúdi človeka podľa jeho hriechu, ale podľa jeho ľútosti. Boh nechce človeka uzavrieť v jeho zlobe, ale chce ho zachrániť, otvoriť mu cesty k dobru a k láske. To je jeho vykúpenie.

Hľadám i ja v blížnom Boží obraz?

Čo z toho plyne pre nás?

Blaise Pascal to filozoficky vyjadril takto:

„Pre človeka je rovnako nebezpečné poznať Boha a nepoznať svojou biedu, ako aj poznať svojou biedu, ale nepoznať Boha.”

Ako to Pascal myslel?

Kto pozná Boha, ale neuvedomuje si svojou hriešnosť, upadá do farizejské pýchy: „ako ti ďakujem, Bože, že nie som, ako tí hriešnici...” . - a je to úbožiak.

Kto pozná svojou biedu, ale nepozná Boha - Dobrého Pastiera, Otca, ten upadá  do zúfalstva. - a je to úbožiak.

Čo z toho plynie pre náš každodenný život? Musíme sa stále učiť:

Vidieť svojou vlastnú biedu, slabosť, hriešnosť.

Vidieť veľkosť odpúšťajúcej Božej lásky.

Vidieť i v zlom človeku Boží obraz, zatúlanú ovcu.

 Podľa L. Simajchla




Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.