Uvedenie do bohoslužby:
Pôstna príprava na veľkú noc sa blíži ku koncu. O týždeň je už Kvetná nedeľa.
Cirkev považuje za potrebné, nám ešte niečo dôležité zvestovať. Dnes počujeme, že ľudia, ktorí sa považujú za spravodlivých, odsudzujú hriešnicu, ale Ježiš ju zachraňuje.
To je radostné posolstvo dnešného Božieho slova: Kristus chce zachrániť i nás! Môžeme sa pripravovať na svoju veľkonočnú svätú spoveď.
Na Ježiša sa už teraz môžeme obrátiť s kajúcou prosbou.
Uvedenie do čítaní:
- Iz 43,16-21
Starozákonné čítanie dnes hovorí o Božej veľkorysosti. Boh nechce, aby sme si stále pripomínali svojej staré prehrešky. Boh nechce, aby sme žili s tvárou obrátenou dozadu. Čo bolo, bolo - myslime radšej na budúcnosť, než na minulosť. Boh chce, aby sme hľadeli na to, čo nám ponúka.
- Flp 3,8-14
Teraz sa nechajme nadchnúť nadšením svätého Pavla, ktorý hovorí o pravých a nepravých hodnotách a o nasledovaní Pána Ježiša, ktorý je pre neho jediným cieľom.
- Jn 8,1-11
Vžime sa do postavenia hriešnice z evanjelia! Tak ako ona, aj my sme pristihnutí pri rôznych hriechoch a previneniach.
Ľudia nás môžu odsúdiť, ale Boh nás zachráni, ak sa chceme napraviť.
NAŠE POSTOJE
Na mediálnom trhu veľké percento zapĺňa bulvár. Ľudia radi čítajú, radi sledujú relácie o tom, kto aký škandál urobí. Preto, žurnalisti podnikajú kdečo, aby sa dopátrali detailov. Nielen to. Najnavštevovanejšie na internete sú vraj porno stránky.
Potom vzniká dojem, že to všetko pochopiteľne patrí k životu. Jeden múdry profesor povedal: Vždy boli škandály a hriech. Nikdy to však nebolo tak zverejňované a nikdy to nemalo takú verejnú podporu a súhlas verejnosti.
Ako je to dnes? Časť ľudí, ktorým sa táto situácia nepáči, pokrčí ramenami s povzdychom: Taký je dnes svet! Takže je množstvo obdivovateľov, množstvo mlčiacich a pár tých, ktorým sa to nepáči a usilujú sa niečo urobiť.
Tradičné spoločnosti boli naopak prísne. Mohamedáni majú doteraz zákon šaria. Prísna je i Biblia. Povinnosť manželskej vernosti bola síce plne ohlásená až v evanjeliu, ale už Starý zákon vyžaduje od žien vernosť mužovi a snúbencovi (Lv 20,10; Dt 22,22 nn). Má to byť symbol vernosti celého národa Hospodinovi. Nevernosť sa trestá kameňovaním.
Kde sa v tomto spektre názorov nachádza Pán Ježiš? Zaujímavé, ale aj po 2 000 rokoch to vieme, vďaka evanjelistovi Jánovi, ktorý bol priamym účastníkom udalosti, ktorú sme práve počuli.
Zákonníci a farizeji priviedli ženu pristihnutú pri cudzoložstve, postavili ju do prostriedku a povedali mu: „Učiteľ, túto ženu pristihli priamo pri cudzoložstve. Mojžiš nám v zákone nariadil takéto ženy ukameňovať. Čo povieš ty?“
Práve na to sme zvedaví aj my. Ježiš im povedal: „Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí do nej kameň.“ Ježiš jej týmto zachránil život. Kati sa totiž vytratili. Ježiš sa opýtal ženy, na smrť odsúdenej a tým aj riadne vystrašenej: „Žena, kde sú? Nik ťa neodsúdil?“ Ona odpovedala: „Nik, Pane.“
Zaradil sa tým Pán Ježiš k tej väčšine milujúcej bulvár? Niektorí zbožní opisovači Evanjelií (boli to mnísi) túto stať, možno z tohto dôvodu, vynechali. Chýba v niektorých rukopisoch.
Kde by ste teda Ježiša zaradili?
Samozrejme, tí prísni, ktorí dodržiavajú prikázania, by sa možno priklonili k opisovačom. Radšej by to v evanjeliu nemalo byť!
Rovnako sa to nepáči manželkám, manželom, ktorých partner ich opustil, pripadne podviedol. Veď je to asi najväčšia bolesť, ktorej sa máločo vyrovná, ak sa dopustí partner, partnerka nevery. Je to zrada na láske, sviatosti, na priateľstve, na deťoch, pošliapanie sľubu, dôvery. Skúsili ste sa vžiť do situácie podvedeného manžela, manželky? A táto žena bola rozbíjačkou rodiny, lásky.
Potom je tu skupina hltajúca bulvár. Tá to prijala s úľavou.
Tí, čo žijú "na divoko", si povedia: Veď Pán Ježiš nás neodsudzuje!
Ako to teda je? Ježiš neprišiel zákon zrušiť, ale naplniť! Aké by to bolo, keby Boží syn zrušil Božie prikázania, aj cudzoložstvo, ktorého sa udalosť dotýka! Musíme čítať evanjelium dokonca. Čo povedal Ježiš cudzoložníci? „Ani ja ťa neodsudzujem. Choď a už nehreš!“ Zachraňuje jej život, aby jej dal milosrdenstvo večného života.
Predstavte si, že niekto s takýmto problémom príde na spoveď. Čo mu môže povedať spovedník? Pán Ježiš ťa neodsudzuje k smrti. Neposiela ťa na smrť ako šaria. Nekameňuje ťa, ani nechce tvoju večnú smrť. Dáva ti šancu. Choď a už nehreš!
A keďže dáva rozhrešenie v mene Ježiša – nie svojom, kajúcnik musí ľutovať. To je to – už nehreš. To znamená, že už nemôže ísť do toho vzťahu, musí sa rozhodnúť pre ozajstnú lásku. Predstavte si, žeby vám niekto blízky, napríklad partner, urobil niečo veľmi zlé a bolelo by vás to. Prišiel by a prosil o odpustenie. S bôľom by ste mu odpustili. Potom by povedal: Ale zajtra ti to opäť urobím. Aká by to bola ľútosť. Nesprávame sa tak k Bohu?
Čo odkazuje Pán tým „bulvárnym“ a ľahostajným?
Dnešné evanjelium vás vôbec neoprávňuje k ľahostajnosti voči nemravnosti. Čo teda máme robiť? Nuž meniť verejnú mienku! A čím? Postojmi.
Pred časom prišiel ku mne jeden mladší kňaz „vyplakať sa“. Pôsobil v katolíckej dedine a so zhrozením hovorí, že jedna farníčka mu hovorí: Včera večer som nemohla prísť na sv. omšu. Sťahovala som dcéru. Kňaz: Kde? Ona: Na Horný koniec. Kňaz opäť: Kde a prečo? Ona: No, k frajerovi. Tento kňaz hovorí, že dostal skoro infarkt.
Čim môžeme dať najavo svoj postoj, ak nie voľbami. Do akej skupiny sme sa zaradili? Nie náhodou medzi bulvárnych?
Jediná kresťanská strana, ktorá chráni rodinu a život od počatia po prirodzenú smrť, dostala v našej farnosti 103 hlasov, čo sú 3 %! Strany, ktoré hlásajú nerovnosť ľudí pred Bohom, majú v programe rozbitie rodiny, rozbíjajú rodiny, že musia chodiť do práce do zahraničia, lídri, ktorí žijú prakticky podľa bulváru, dostali neporovnateľne viac hlasov.
Čo poviete, sme kresťanské mesto? My, čo tu chodíme do kostola, sme katolíci? Však sa vám táto reč nepáči? Ani mne. Ale čo mám na to povedať?! Pochváliť?
Čo iné povedať ako: „Ani ja ťa neodsudzujem. Choď a už nehreš!“
Turzovka, 13.3.2016