Uvedenie do bohoslužby:
Popolcovou stredou sme začali štyridsaťdňovú prípravu na Veľkú noc. Je to doba, počas ktorej sa učíme ako bojovať s pokušeniami. Každý deň nás život stavia pred stále nové pokušenia - k zlému zmýšľaniu, hovoreniu, konaniu. Mnohokrát za deň sa musíme vždy znovu rozhodovať medzi dobrom a zlom.
Ľutujme úprimne každú prehru.
Uvedenie do čítaní:
- Dt 26,4-10
V čítaní zo Starého zákona dnes počujeme ďakovnú pobožnosť Izraelitov, akési starozákonné stručné krédo. Je to vyznanie viery v Boha, ktorý preukázal svojmu ľudu toľko láskyplnej starostlivosti.
- Rím 10,8-13
Izraelita mohol vyjadriť svoju vieru jednou vetou: „Boh nás vyviedol z Egypta“. Kresťan môže vyjadriť svoju vieru tiež jednou vetou: „Boh vzkriesil Ježiša z mŕtvych”. Počúvajme, ako to odôvodňuje svätý Pavol v liste Rimanom.
- Lk 4,1-13
Dnešné rozprávanie evanjelia o pokúšaní Pána Ježiša na púšti, nás stavia pred otázku: „Ako zvládame naše pokušenia? Čo nás odvádza z dobrej cesty?”
Pokušenia
Každý človek je pokúšaný. Kto nie – asi je najviac pokúšaný lenivosťou a možno k pýche a pohŕdaniu inými.
Pokúšanie môže byť v troch rovinách. Tak ako bol pokúšaný Kristus: Užiť si, mať, byť.
- užiť - povedz tomuto kameňu, aby sa stal chlebom.
- Načo sa postíš, užívaj si, máš na to.
- mať - Dám ti všetku ich moc a slávu, lebo som ju dostal a dám ju, komu chcem. Ak sa mi teda budeš klaňať, všetka bude tvoja.
- Budeš vládcom, bude ti všetko patriť, budeš slávnym.
- byť - vrhni sa stadeto dolu, veď je napísané: ‚Svojim anjelom dá príkaz o tebe, aby ťa chránili,‘ a ‚vezmú ťa na ruky, aby si si neuderil nohu o kameň.‘“,
- tak vzbudíš pozornosť a senzáciu. Niečo budeš znamenať. Budeš veľký, prečo sa tu trápiš na púšti!...
Najhoršie je to, že tieto pokúšania nesmieme, ani nemôžeme jednoznačne odstrániť. Boli by sme fakírmi, čudákmi... Vyhýbal sa im Ježiš jednoznačne? Nie, on ich odmietol od diabla „otca lži“. Aj pri druhom pokúšaní jednoznačne klame, keď tvrdí: lebo som ju dostal a dám ju, komu chcem. Nemá moc. Je to iba „bublina moci“.
Aký bol postoj Pána Ježiša k týmto variantom pokušenia?
- užiť: Je a pije s hriešnikmi – hovorili o ňom. A to aj robil. Zúčastňoval sa hostín, svadby, posedení...
- mať: stonásobne viac dostanete. Aj domy, aj polia, aj priateľov – hovorí apoštolom.
- byť: Kto z vás chce byť prvý nech sa stane služobníkom všetkých – žiada od apoštolov. Môžeš, ba máš niečo znamenať, dokonca byť prvým – ale v službe!
Ako tieto pokušenia zvládnuť? Aký je správny postoj? O čo tu potom ide? Je tu čnosť múdrosti, ktorá nás učí správnemu postoju. Ináč sme hlúpi! Pán Ježiš odpovedá diablovi slovami Písma. Motiváciu nepodľahnúť týmto pokušeniam, nachádzame v aj my v Písme.
- užiť - Brucho im je bohom (Flp 3,19) – hovorí ironicky sv. Pavol
- mať - Blázon! Ešte tejto noci požiadajú od teba tvoj život a čo si si nahonobil, čie bude? (Lk 12:20) – upozorňuje Pán Ježiš bohatého gazdu a tým aj nás.
- byť - Prach si a na prach sa obrátiš (Gn 3,19) - Hovorí Stvoriteľ Adamovi i nám
Je potrebné mať Ducha. V evanjeliu sme čítali: Duch ho vodil štyridsať dní po púšti...
Ako vraj chytajú opice? Do úzkych hrdiel krčahov dajú orech, opička ho chytí, zväčší sa jej zápästie a nemôže ho potom vytiahnuť. Pekný príklad ako sa často aj my dávame chytiť na rôzne pôžitky. Až je to smiešne!
Ako na to?
Max Kašparu hovorí o jednej túžbe – chcel mať na Vianoce šliapacie auto. Rodičia mu ho kúpili. Bol najšťastnejšie dieťa na svete. Kým do neho nesadol. Potom bol najnešťastnejší lebo bol do neho veľký. Rodičia ho „neodhadli“.
Boh nás odhadne. Preto nechcime nič, čo nie je jeho vôľa!
Turzovka - vigília, Turkov, Dlhá, 14.2.2016