Uvedenie do bohoslužby
Slávnosť Nanebovzatia Panny Márie vedie našu myseľ do priestoru, ktorý je pre nás nepredstaviteľný.
Pán Ježiš zobral Pannu Máriu k sebe aby tým naznačil, že aj nám tam pripravuje miesto. My sme zatiaľ tu. Zhromaždili sme sa, aby sme sa povzbudili v nádeji na krásnu budúcnosť, ktorá je pre nás pripravená ak budeme dobre prežívať súčasnosť. Prosme o to na príhovor, Nanebovzatej Panny Márie, patrónky našej farnosti.
Uvedenie do čítaní:
1. Zjv 11, 19a; 12, 1-6a. 10a-c
Kresťanská tradícia vidí v žene odetej slnkom Pannu Máriu, ktorá bola uchránená od draka, teda hriechu a preto jej Boh pripravil miesto v nebi.
- 1 Kor 15, 20-27a
Panna Mária má ako prvá účasť na Kristovom zmŕtvychvstaní, ktorý zničil smrť.
- Lk 1, 39-56
Aj my patríme k tomu šťastnému pokoleniu, ktoré blahoslaví Nanebovzatú Pannu Máriu. Pripojme sa k jej chválospevu.
Prečo Mária?
Protestantský teológ Valter Nig napísal: Postupne badať tichý odchod svätcov zo života cirkevných spoločenstiev. Žiaľ, že ich nemáme za vzory. Lebo to sú opravdivé osobnosti, od ktorých sa dá veľa naučiť a dokážu povzbudiť.
Na svätcov zabúdame nie je to preto, žeby dnešný človek odmietal osobnosti. Možno v žiadnej dobe tak mladí nekopírovali iných ako dnes. Celebrity strhávajú často dav (poväčšine mladých ľudí) nielen k smiešnostiam (ak nasledujú ich výstrelky), ale žiaľ aj k nemorálnemu životu (drogy, alkohol, nemravný život). Príčina ich odchodu? Možno slabá medializácia, náročnosť ich života a požiadavky aj na náš život.
Možno práve preto je dobre poukazovať na svätcov. A medzi nimi je na prvom mieste Mária.
Jadrom dnešného evanjelia je Máriina pieseň Chválospev. Poďme si na tejto piesni ukázať, akú podobu má zrelé, vydarené, krásne Máriino kresťanstvo, akú podobu má mať i naše kresťanstvo, v čom by mohla byť pre nás vzorom.
1) Chválospev nám dosvedčuje, ako sa Mária raduje z Boha.
„Velebí moja duša Pána, môj duch jasá v Bohu mojom Spasiteľovi.“ V tejto piesni je plno radosti, plno radosti je v celej Máriinej osobnosti.
A zdroj tejto radosti? Máriina neochvejná viera.
Mária uverila v milosrdného Boha, v Boha Otca, a tá viera naplnila jej život radosťou. I nám, kresťanom je viera v Boha Otca zdrojom dôvery, radostnej inšpirácie, živého elánu.
2) Chválospev nám svedčí, ako Mária - prosté dedinské dievča – si vo viere v Božie slova cenila seba samu. „Veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný. Od tejto chvíle blahoslaviť ma budú všetky pokolenia" - volá radostne. Neviedlo ju to k pýche – uvedomuje si, že všetko dostala od Boha. Uvedomuje si, že všetky pokolenia ju budú oslavovať, ale všetko to smeruje na slávu Božiu. Vedie nás k svojmu Synovi.
A my? Čo sa nás natrápia rôzne mindráky! Ako vieme prepadnúť depresiám, malomyseľnosti, keď sa na obzore objaví hoc len náznak nemoci. Ale všade tam, kde pôsobí viera v Boha, prebúdza sa nová nádej, nová dôvera.
V ambulancii jednej americké nemocnice možno čítať:
„Bože, modlil som sa k tebe o silu, aby som mal úspech v práci,
ale ty si mi dal slabosť, aby som sa učil byť pokorný.
Prosil som ťa o zdravie, aby som mohol vykonať veľké veci,
ale ty si mi dal nemoc, aby som dokázal ešte viac.
Prosil som ťa o bohatstvo, aby som bol šťastný,
ale ty si mi dal tuto chudobu, aby som sa mohol stáť múdry.
Prosil som ťa o úspech v povolaní, aby si mňa ľudia vážili,
ale ty si mi dal túto bezmocnosť, aby som sa učil vážiť si obyčajné vecí.
Nedal si mi nič z toho, o čo som ťa prosil, ale dal si mi viac:
poznanie, čo má v živote tu pravú cenu.
Učinil si ma cez túto nemoc stať sa múdrejším a bohatším.
Vďaka ti za to, Pane!“
Bratia, sestry, tu tiež hovorí viera, ako v Máriinom chválospeve, že i my sme Bohom vyvolení, Bohom milovaní, Bohom obdarovaní.
3) Chválospev nám svedčí, že Mária je človek, ktorý pozerá s dôverou do budúcna: Mocnárov zosadil z trónov a povýšil ponížených - tak si radostne prespevuje. Hovorí to o nádej, o víťazstve dobra. Je to fatimské posolstvo: Moje srdce zvíťazí.
Takýto Mariánsky pohľad do budúcna plný dôvery mal svätý pápež Jan Pavol II. Vydal encykliku o Duchu svätom. A píše tam, že po prvom tisícročí kresťanstvo, ktoré sa vyznačovalo šírením viery v Boha Otca, po druhom tisícročí, ktoré bolo v znamení roztržiek Kristovej cirkvi, prichádza tretie tisícročie, éra obnovenia jednoty v Duchu svätom. Náznaky tejto svätodušnej doby už môžeme okolo sebe pozorovať, napísal svätý pápež. Objavuje sa obnova svätodušných hnutí, ožívajú v cirkvi charizmatické dary, na všetky strany rastie ekumenická túžba po jednote. Svätý Otec v encyklike pozerá, ako bude svet vyzerať pri prechode do tretieho tisícročia.
Hovorí, že dnešný svet je na rázcestí:
Na jednej strane sa objavujú hrozné znamenia smrti: devastácia prírody, otrávené vody, zničenie pôdy, zamorenie sveta atómovou radiáciou To je jedna možná cesta ľudstva do 3. tisícročí. Ukazuje to aj dnešná situácia na Ukrajine, Iraku, Palestíne, Sýrii, a v mnohých krajoch Afriky.
Ale je tu i druhá možnosť pre ľudstvo: realizácia evanjelia - rozvinutie civilizácie lásky.
Duch svätý, to je Duch lásky, ktorý ľudstvo môže vyslobodiť z otroctva hmoty, hrubého materializmu a násilia. Svätý Otec verí v druhú alternatívu. Verí, že tretie tisícročie bude svätodušnou dobou civilizácia lásky a zve všetkých ľudí dobrej vôle, aby pre ňu v sebe a okolo seba pripravovali cestu. Začať konečne s budovaním civilizácia lásky!
Nie je to krásna myšlienka? - Hovorí sa nám tu: - Prestaň si sťažovať, že je na svete smutno. Začni sa s Máriou radovať z Božej dobroty! - Prestaň sa trápiť svojimi mindrákmi. Začni sa s Máriou radovať z Božieho vyvolenia a obdarovania životom. - Prestaň nariekať, že svet je zlý. Začni budovať civilizáciu lásky a pozeraj s dôverou do budúcna.
Poďme sa prihlásiť spoločným vyznaním viery k tomuto kresťanskému životnému programu.
Turzovka, 15.8.2015