Jer 31,7-9, Hebr 5,1-6, Mk 10,46-52
Potreba vidieť (sa)
Cirkvi sa vyčíta, že často zdôrazňuje hriech a poukazuje naň a stále nám zdôrazňuje, že sme hriešni. Výzva k ľútosti je na začiatku omše, pred prijímaní prosíme o dopustenie a zmilovanie a pripomíname si nehodnosť... Niektorí kazatelia sú nepopulárni, lebo ľudí „hrešia“ – vyčítajú im nedostatky. Nuž komu by sa to páčilo! Populárny kazateľ Billy Graham (+2018), ktorý kázal aj v Bratislave, na túto kritiku odpovedá: „Dobre! Tak prelepte smrtku na fľaštičke s jedom peknou vinetou. Pomôže to?“
Ozaj, je potrebné poukazovať na hriech? Je potrebné z tohto pohľadu analyzovať spoločnosť a najmä seba?
Analyzovať zlo vo svete, aby sme sa ho chránili, by sme chápali. Analyzovať hriech u iných je „národným športom“. Voláme to ohováranie a často prejde k osočovaniu - nevedie k ničomu dobrému.
Dôležite je analyzovať seba. Dobre, ale prečo? A nemáme dosť dôvodov k smútku, až depresiám, a je potrebné pripomínať si svoje hriechy, nedostatky?!
Posvieťme si na to. Dnes sme počuli: Bartimej, Timejov syn, a žobral. Keď počul, že je to Ježiš Nazaretský, začal kričať: „Ježišu, syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ Mnohí ho okríkali, aby mlčal; ale on ešte väčšmi kričal: „Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ Čo na to Ježiš? Ježiš mu povedal: „Čo chceš, aby som ti urobil?“
Nezdá sa vám čudne prečo sa ho Ježiš opýtal „Čo chceš, aby som ti urobil?“ Veď to všetci videli a počuli, čo chce slepec. Veď on kričal, prosil, odhodil plášť, vyskočil a šiel k Ježišovi. Plášť bolo jediné jeho bohatstvo, veď bez neho by v noci zomrel od chladu a on ho odhodil. A na ceste k Ježišovi sa iste potkýnal, vrážal v dave do ľudí a Ježiš sa pýta: Čo chceš, aby som ti urobil!
Prečo sa Pán Ježiš pýtal a chcel, aby to vyslovil? Chcel aby pomenoval svoju biedu, uvedomil si, čo je s nim. Slepec mu odpovedal: „Rabboni, aby som videl!“
A Ježiš mu povedal: „Choď, tvoja viera ťa uzdravila!“
Všetci ako sme tu, chceme nasledovať Pána Ježiša. Skutočne? Nie všetci! Iba tí, ktorí vedia pomenovať svoju biedu, svoju potrebu, svoj hriech.
V akej pozícii tu môžeme byť?
Zoberiem seba. Ja by som tu nemusel byť, ale mám obetovať sv. omšu a ľudia ma tu potrebujú. Môžem byť ako apoštoli, ktorí boli povolaní a robili Ježišovi akoby osobných strážcov, ktorí slepého okríkali, aby mlčal, a nerušil kázeň. Musím sa pýtať, či ja Ježiša potrebujem.
Som tu, lebo je to povinnosť byť v nedeľu na sv. omši. A tak môžeme patriť k tým zvedavcom, ktorí sa tiesnili pri ceste z Jericha do Jeruzalema, lebo Ježiš bol senzácia, urobil občas zázrak, aj dobre rozprával...
Pán Ježiš sa každého z nás pýta: „Čo chceš, aby som ti urobil?“ A musíme to pomenovať. Napríklad závislý musí povedať to, čo vie celé okolie: Som závislý na alkohole, som alkoholik. Kým hovorí, mám to pod kontrolou, občas si vypijem, ale nie som alkoholik, po robote musím "zatruť kosti", nikdy sa nezbaví závislosti. To je evidentný prípad. Ale, čo tak povedať si: Nezvládam posudzovanie, stále v srdci súdim iných; som nervák, stále sa vyhováram na povahu; som alergický na svojich najbližších, susedov, politikov...; považujem sa za najlepšieho a ostatní sú takí nemožní; som rasista a neviem sa z toho dostať...
Ak si to uvedomím a úprimne, môže ma to deprimovať. Lenže poznáme Ježiša a ideme za nim. Slepec sa zriekol aj plášťa, aj my sa musíme niečoho zriekať, musíme byť k seba nároční. Potom môžeme ísť na spoveď a prosiť: „Ježišu, syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“
Ak neurobím takúto základnú analýzu, nepriznám si hlavný hriech, tak budem aj pri spovedi krútiť, motať, hovoriť všetko možné, ospravedlňovať sa a nič mi to nepomôže.
Dôležite je, ako povedal pápež František v Košiciach, že spoveď nemôže byť iba s stretnutím sa s hriechom, ale s Ježišom.
Potom budeme nasledovať Ježiša. Čo urobil Bartimej? A hneď videl a šiel za ním po ceste. Kde? Do Jeruzalema kde mal Ježiš trpieť. Pozor! Šli za nim aj apoštoli, ale tí čakali popredné miesta v sláve, ako sme počuli minulú nedeľu. Apoštoli na rozdiel od Bartimeja videli omnoho neskôr.
Takže nezúfajme ak nevidíme hneď všetko a správne. Pán má s nami, ako aj s apoštolmi trpezlivosť.
Takže majme trpezlivosť so sebou, aj s kazateľmi a spovedníkmi, ktorí nás upozorňujú, aby sme pomenovali svoje nedostatky správnym menom.
Turzovka, 24.10.2021