Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

1. Múd 12,13.16-19, 2. Rim 8,26-27, Mt 13,24-43

Po podobenstve o rozsievačovi pokračuje Ježišova „reč v podobenstvách“ (Mt 13) ďalej.

Nasleduje séria dlhších či kratších podobenstiev, ktorých témou je opis „nebeského kráľovstva“. Úsek veršov 24-43 sa dá rozdeliť takto:

1. podobenstvo o kúkoli (24-30)

2. podobenstvo o horčičnom zrne (31-32)

3. podobenstvo o kvase (33)

4. dôvod hovorenia v podobenstvách (34-35)

5. výklad podobenstva o kúkoli (36-43).

Všetky tieto podobenstvá využívajú obrazy zo súdobého bežného života. Po opise prijímania Božieho slova sa Ježiš zameriava na to, čo nasleduje potom. Slovo prináša úrodu, ktorou je „nebeské kráľovstvo. Avšak ani počas priebehu jeho rastu sa to nezaobíde bez komplikácii. Dvojičky podobenstiev o horčičnom zrne a  kvase (31-33) hovoria rôznymi obrazmi o tom istom. Porovnávajú malé počiatky „kráľovstva“ s jeho finálnou veľkosťou. Učeník  totiž môže byť spočiatku pohoršený a sklamaný z toho, keď vidí, ako je hlásanie slova odmietané a neprináša okamžite želané výsledky. Kristus cez podobenstvo vyzýva k trpezlivosti a dôvere. Konečný výsledok (ktorého sa učeník nemusí ani dožiť) totižto prevýši všetky jeho očakávania. Rast kráľovstva v ľuďoch totiž nemá učeník v moci.

K trpezlivosti vyzýva aj podobenstvo o kúkoli. Tu je však liekom na iný druh „pohoršenia“. Čitateľ si všimne, že s podobenstvom o rozsievačovi má spoločné to, že ho Ježiš neskôr v súkromí vykladá svojim učeníkom. To určite zdôrazňuje dôležitosť  posolstva a jeho správneho pochopenia. Ďalším spoločným znakom je ich totožný začiatok: Človek vyšiel na pole siať semeno. No predmet následného rozprávania sa už mení.

Aj vďaka následnému výkladu  môžeme rozpoznať v pšenici „synov kráľovstva“ (dobrých ľudí, veriacich) , v kúkoli – burine „synov Zlého“, v roli svet a v hospodárovi Syna človeka (Ježiša). Scéna, z ktorej vychádza hlavné ponaučenie, hovorí o rozhovore sluhov s hospodárom. Tí sú „pohoršení“ prítomnosťou kúkoľa medzi pšenicou a žiadajú si povolenie na jeho odstránenie. Neuvedomujú si pritom viacero faktov. Oni nie sú majiteľmi role, sú len zamestnancami jej majiteľa. Takisto nie sú zodpovední za sejbu a žatvu. Dobré semeno zasial hospodár a kúkoľ jeho nepriateľ. Žatva bude zverená žencom, v ktorých výklad vidí anjelov. Úlohou sluhov je  paradoxne sa na to všetko iba dívať. Svojím zásahom by podľa hospodára totiž napáchali viacej zla ako dobra.

V sluhoch sa aj dnes môžu vidieť viacerí predstavitelia Cirkvi, či iní, ktorí sa pohoršujú nad prítomnosťou zla a zlých ľudí vo svete, či v samotnej Cirkvi. Ježiš im však cez podobenstvo zakazuje horlivo „vyzbierať kúkoľ“, čiže nejako mocensky zasahovať. Jedine On je totiž Pán sveta, iba On má v moci rast a šírenie Božieho slova a iba On má na starosti súd. Liekom na súčasnú situáciu a model správanie pre Ježišových služobníkov je trpezlivosť, tolerancia a dôvera v konečné víťazstvo „kráľovstva“.

Lukáš Durkaj

 




Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.