Uvedenie do bohoslužby:
Dnes je naším pôstnym kazateľom prorok Jeremiáš. Ponúka uzavretie novej zmluvy Boha s človekom: „Svoj zákon vložím do ich vnútra a vpíšem ho do ich srdca; ja budem ich Bohom a oni budú mojím ľudom; ja budem ich Bohom a oni budú mojím ľudom“
Skôr než začneme sláviť obetu tejto novej zmluvy očisťme svoje srdce pokorným priznaním svojej hriešnosti, aby sme boli Božím ľudom a aby nám do srdca vpísal svoj zákon.
Uvedenie do čítaní:
- Jer 31,31-34
Prorok v mene Božom ponúka novú zmluvu medzi človekom s Bohom, ktorá má byť dodržovaná nie zo strachu pred trestom, ale ako srdečný vzťah, zachovávanie prikázaní z lásky. Sme už deťmi tejto novej zmluvy?
- Žid 5,7-9
Nový vzťah človeka k Bohu, ako ho videl už Jeremiáš, nemohol vzniknúť len pričinením človeka. Teraz počujeme, kto sa o tento vzťah usiloval a zaslúžil.
- Jn 12,20-33
Za Ježišom prichádzali pohania, zatiaľ čo vyvolený národ zostával väčšinou ľahostajný. I my budeme dnes počúvať evanjeliu ľahostajne a bez záujmu?
CESTA K UZDRAVENIU
Starší si možno pamätajú, že Písmo sväté sme delili na Starú a Novu zmluvu. Vyjadrovalo sa tým, že Boh uzatvára so svojim ľudom zmluvu. Boh Stvoriteľ chce byť vo vzťahu s človekom – svojim stvorením. Teraz sa používa názov Nový a Starý zákon – ale je to v podstate to isté.
Hovoril o tom a tieto pojmy zjednotil v prvom čítaní prorok Jeremiáš. Novú zmluvu, nový život nám ponúka Boh tým, že nám do srdca vpísal svoj zákon. Kto si nechá jeho zákon vložiť do svojho srdca, tomu odpustí jeho nepravosti, na jeho hriech už nespomenie, aby sme boli jeho ľudom.
Nový život sľubuje Pán Ježiš tým, ktorí ho chcú nasledovať, ktorí pôjdu za ním.
Tí pohania z dnešného evanjelia šli za Ježišom, aby sa s ním stretli osobne, aby ho uvideli, počuli.
Ale čo my dnes? Ako my máme ísť za Ježišom, kam my pôjdeme za ním?
Každú nedeľu sme pozvaní na schôdzku s Ježišom v sviatostnom spoločenstve lásky - tu, pri svätom prijímaní.
Dnes, na konci bohoslužby, počujeme pozvanie na inú schôdzku s Ježišom. V oznamoch budeme počuť kedy bude môcť ísť na svätú spoveď. Počujeme pozvanie k stretnutiu s Ježišom ako liečiteľom, uzdravovateľom. Počujeme pozvanie k veľkonočnej svätej spovedi.
Koľko rôznych mien má táto sviatosť! Už to samo svedčí o hĺbke a bohatstve, ktorá sa jedným menom ani nedá vyjadriť: Sviatosť pokánia, svätá spoveď, sviatosť zmierenia, sviatosť uzdravenia (tak sa volá v Katechizme Katolíckej cirkvi).
My sme zvykli chápať spoveď skôr ako sviatosť odpustenia. Preto ideme k spovedi, aby sme dosiahli odpustenie svojich hriechov.
To je pravda, ale nezabúdajme pritom i na iný, a to liečebný účinok.
Sviatosť pokánia nás uzdravuje:
Hriech je totiž nielen útokom na Božiu lásku, urážkou Božou. Hriechom človek zraňuje sám seba, blížneho, celú cirkev.
Keď rodičia hrešia tým, že zanedbávajú deti – či po stránke telesnej, alebo výchovy, zraňujú tým nielen seba, ale i deti. Keď deti hrešia tým, že opúšťajú rodičov, nestarajú sa o nich v starobe, zraňujú rodičov i seba.
Uzdravenie tela:
Čo sa ľudia nabehajú po rôznych liečiteľoch, uzdravovateľoch, zázračných lekároch! Žeby tato sviatosť viedla nielen k odpusteniu hriechov, ale i k uzdraveniu? Áno. Je to mocný prostriedok k uzdravenie mysle, ľudskej psychiky. Je to mocný prostriedok k uzdraveniu medziľudských vzťahov. Je to i mocný prostriedok k ozdraveniu telesnému.
Avšak, aby pomohol liek predpísaný lekárom, musíš ho užívať, tak, ako lekár predpíše.
Aby sa uvoľnila liečebná Božia sila, aby si sa zmieril s Bohom, užívaj tuto sviatosť tak, ako ťa k tomu vedie cirkev.
Aby sme sa k tejto sviatosti lepšie pripravili predstúpme pred Boha s modlitbou a prosme o uzdravenie všetkého, čo je v nás a okolo nás nezdravé.
Skúste si pred veľkonočnou spoveďou zobrať modlitebnú knižku a urobiť si prípravu podľa nej. Prečítajte si aj “spovedné zrkadlo“. Snažte sa maximálne úprimne.
Keď som pôsobil na biskupskom úrade k mojej agende patrilo študovanie žiadosti o pristupovanie k sviatostiam pre rozvedených. Bol som šokovaný – doteraz si pamätám niektoré detaily: Po rozvode som sa dostal na psychiatrickú liečebňu, chodím na chemoterapiu, mám nádor ... potrebujem posilu z prijímania sviatosti. Aká je potrebná vyrovnanosť človeka k tomu, aby nemal oslabenú imunitu. A v tom pomáha dobrá spoveď.
Že telesné zdravie súvisí so zdravím duševným, to vieme dobre. Lekári teraz poukazujú na to, že choroby majú psychosomatický pôvod. Pokoj v duši dáva šancu i na uzdravenie telesné.
V omši sa často modlíme za uzdravenie. Modlíme sa však naozaj s vierou, ktorá očakáva vypočutie? S vierou, ktorá očakáva uzdravenie? Ktorá už vopred ďakuje, miesto aby vyčítala a vynucovala?
Uzdravenie spomienok
Budeme prosiť o uzdravenie tej predstavy, ktorú máme o sebe. Často si pripadáme ako tí, ktorí sklamali. Ako slabosi. Ako babráci. Vedie nás to k tomu, aby sme sa pred ľuďmi robili lepší, stále čosi predstierali. A to je únavné, deprimujúce, depresívne a vedie k psychickým poruchám.
Uznaj svoje nedostatky. Ľutuj ich, ale nezostaň u nich; ďakuj Bohu, že žiješ, že sa môžeš od hriechov odvrátiť. Ďakuj Bohu a chváľ ho, že je veľký. To ťa uzdraví z tvojho zahľadenia do seba. Naučíš sa, čo znamená výzva: „Hore srdce!“ –
Aj to je tá veľká sila svätosti zmierenia: Boh uzdraví tvoje bolestné spomienky. Miesto vzdychania sa naučíš radostne ďakovať. Miesto stále sa vracajúceho a potlačovaného pocitu viny, žeravej pomstychtivosti za utrpené krivdy, sa naučíš chváliť Boha za všetko, čo sa v tvojom živote stalo. Tvoje spomienky sa uzdravia. Nevymaže sa všetko to, čo si prežil, zostane to v pamäti. Ale nebudú to už spomienky boľavé. Budú kladné a vďačné: Vďaky, Pane, že to všetko je už odpustené, Ježišovou zásluhou uzmierené, že už ti za všetko môžeme ďakovať.
Uzdravenie vzťahov
Sviatosť zmierenia, svätá spoveď, pôsobí tiež uzdravenie vzťahov. Tak, ako to hovoríme pri každé omši: Pokoj a bratská láska nech je medzi nami.
Otvárame sa Svätému Duchu, aby uzdravil našu neschopnosť milovať a odpustiť. Aby nás naučil milovať tak, ako miluje Ježiš. Odpustiť tak, ako odpúšťa Ježiš. Najprv našim najbližším, domácim - od tých ukrivdenie bolí najviac. A potom ďalším, až po našich mŕtvych. Odpustím, pretože i mne sa odpúšťa.
Modlime sa napríklad takto:
„Pane Ježišu, chválime to, že si za svojho pozemského života mal súcit s nemocnými a že si je uzdravoval. Ďakujeme ti, Pane, že si poveril učeníkov, aby v tvojom mene uzdravovali nemocných. Prosíme to, pošli na pomoc nášmu nemocnému telu Ducha svätého, aby nás oslobodil od bolestí a nemocí a daroval nám zdravie tela, duše i ducha, aby sme ti mohli radostne slúžiť. Lebo ty žiješ a kraľuješ na veky vekov. Amen.“
Vo sviatosti zmierenia chce Boh nielen odpustiť naše hriechy. Ponúka nám i uzdravenie našich spomienok. Uzdravenie našich vzťahov k ľuďom, k svetu. Uzdravenie i našich telesných neduhov.
Dobre sa teda na našu tohoročnú veľkonočnú sviatosť zmierenia pripravme, aby Pán mohol s nami uzavrieť novú zmluvu. Aby bol naozaj naším Bohom a my skutočne Božím ľuďom.
Turzovka, vigília 21.3.2015