Keď sa pominula sobota, Mária Magdaléna a Mária Jakubova i Salome nakúpili voňavé oleje a išli ho pomazať. V prvý deň týždňa, skoro ráno, po východe slnka, prišli k hrobu a hovorili si: „Kto nám odvalí kameň od vchodu do hrobu?“
Ale keď sa pozreli, videli, že kameň je odvalený; bol totiž veľmi veľký.
Keď vošli do hrobu, na pravej strane videli sedieť mladíka oblečeného do bieleho rúcha a stŕpli.
On sa im prihovoril: „Neľakajte sa! Hľadáte Ježiša Nazaretského, ktorý bol ukrižovaný. Vstal z mŕtvych. Niet ho tu. Hľa, miesto, kde ho uložili. Ale choďte a povedzte jeho učeníkom a Petrovi: ‚Ide pred vami do Galiley. Tam ho uvidíte, ako vám povedal.‘“
Mk 16, 1-7
V čase keď sa k Písmu svätému bolo ťažko dostať, poprosila ma hľadajúca študentka či by som jej ho nepožičal.
Bol som prekvapený ako rýchlo prečítala Nový zákon. Pozor, vôbec nie povrchne! Predložila otázky ktorým nerozumela a našla detaily, ktoré si podľa nej odporovali a ktoré som si vôbec nevšimol. Napríklad poukázala na to, že pri obrátení sv. Pavla Skutky apoštolov píšu:
Muži, čo ho sprevádzali, stáli ako ohromení, lebo hlas počuli, ale nikoho nevideli (Sk 9:7). A samotné svedectvo Pavla:
Tí čo boli som mnou, svetlo videli, ale hlas toho, čo so mnou hovoril, nepočuli (Sk 22:9). Samozrejme nie sú to dôležité detaily.
Podobne a ešte vo väčšej miere je to pri opise zmŕtvychvstania.
Správy o tom, čo sa stalo ráno v prvý deň týždňa sa u jednotlivých evanjelistov dosť líšia. Vôbec sa tomu nečudujme! Tieto udalosti boli veľmi dramatické! Každý ich ináč prežíval! Nakoniec vtedajší svedkovia, zdrvení bolesťou nad Kristovým trpkým umučením, sa stretli s udalosťou nepredstaviteľnou a neopakovateľnou. Stretali sa s Kristom, ktorý sa po zmŕtvychvstaní vymykal zákonitostiam tela.
Biblickým autorom naviac nejde o to, aby podali presné, chronologicky prísne zoradené udalosti, ale aby podali zvesť o Božom pôsobení, ktoré sa vymyká našim schémam. Evanjelistom záleží na tom, aby sa každý z ich poslucháčov (čitateľov) stretol so živým Kristom. Rôznorodosť podaní vychádza v ústrety rôznorodosti adresátov, takže každý dostáva príležitosť.
Markovo evanjelium, ktoré sa v liturgii číta tento rok (cyklus B), je evanjeliom učeníka. Učeník je ten, kto vie, že nemá patent na rozum, a nehanbí sa za to, že si ešte kladie kopec otázok.
Všimnime si akými učeníčkami boli ženy, ktoré si cestou k hrobu tiež kladú otázky a hovoria si: „Kto nám odvalí kameň...?“ Podobne ako tieto ženy, aj učeník každej doby je poháňaný láskou k milovanému Učiteľovi, a preto spolu so ženami z evanjelia vchádza do hrobu... Spoločne hľadajú Ježiša Nazaretského, ktorý bol ukrižovaný, ale – prekvapivo – nenachádzajú ho, lebo vstal z mŕtvych. Avšak to najväčšie prekvapenie Markovho evanjelia o vzkriesení ešte len príde: Tieto ženy, miesto toho, aby zajasali radosťou a rozbehli sa s úžasnou novinou, tŕpnu hrôzou a utekajú od hrobu plné strachu. Veď sa stretávajú s niečím novým a nepoznaným – a to človeka vždy zmätie.
Čo na to my – učeníci, ktorí to počúvame? Máme sa pohoršiť? Má nás to zmiasť? Nie! Naopak. Môžeme nabrať odvahu, lebo vzkriesený Pán počíta práve s takýmito ľuďmi.
Jemu neprekáža, že sami narážame na svoj vlastný strach a tvrdosť svojho srdca (viď Mk 16,14). Ak si poradil s veľmi veľkým kameňom od hrobu, neporadil by si s kameňmi privalenými na našich srdciach? Samozrejme, tu je potreba naša dobrá vôľa a snaha otvoriť sa!
Keby Marek napísal o odvážnych borcoch, ktorí bežia od hrobu a hneď s vervou všade oznamujú, čo sa stalo, mohli by sme povedať: „Ja nemôžem byť Ježišovým učeníkom.“ Avšak tým, že píše o ustráchaných ženách, a ustráchaných a ťarbavých apoštoloch, uisťuje nás, že vzkriesený Pán počíta aj s nami. Nečaká, až si niekde sami nakúpime silu a odvahu, tak ako nečakal na voňavé oleje, ktoré nakúpili ženy. Silu a odvahu k svedectvu o jeho víťazstve „sponzoruje“ totiž on sám, ktorý ide pred nami.
Turzovka, 4.3.2015