Predkladám odpovede birmovancov VIII. skupiny (Animátor J. Hrtús) na otázku: Prečo je podľa teba kríza úcty k rodičom a predstaveným?
Prečo je podľa teba kríza úcty k rodičom a predstaveným?
Podľa môjho názoru sú deti v dnešnej dobe zvyknuté na určitý druh luxusu, ktorý im rodičia poskytovali už od útleho veku. Napríklad pre mňa je úplne prirodzené každý týždeň so sestrou upratať byt, vynášať smeti, utierať alebo umývať riad, no poznám veľa mojich rovesníkov, čo v živote nedržali v ruke vysávač alebo handru na podlahu.
Niektorí rodičia si rozmaznávajú deti už mala a potom neskôr sú nemilo prekvapení, čo z nich vyrástlo a ako sa správajú k nim a ostatným ľuďom. Mnoho detí sa nechá aj ľahko ovplyvniť inými, preto sa môže stať, že sa naučia nie dobrým spôsobom od „kamarátov“ v škole alebo už v škôlke.
Ja som nikdy nedostávala vreckové a ani teraz mi to nechýba. Neberiem to ako nič dôležité, pretože mi rodičia kúpia čo potrebujem a aj to čo nepotrebujem a vyhovuje mi to tak. Mnoho tínedžerov dostáva vysoké vreckové a neváži si to, dokonca sa nehanbia vypýtať si viac. Vždy som bola zodpovedná aj v škole aj doma a nič som za to neočakávala. Asi bude niečo na tom, že sa deti správajú tak, ako to vidia doma u rodičov, prípadne súrodencov.
SŽ
Podľa mňa je kríza v úcte k rodičom a predstaveným spôsobená vplyvom prostredia ako napríklad hudbou, filmami, knihami. Taktiež u niektorých je zapríčinená rodičmi, ktorí sa svojim deťom veľmi málo venujú, sú stále v práci alebo majú iné záujmy. A deti k svojim rodičom už nemajú úctu.
NK
Podľa mňa je to kvôli tomu, že dnešní rodičia sa málo starajú o svoje deti. Dávajú im veľkú voľnosť, nestarajú sa o ne, je im jedno kde cez deň sú, či sa učia či nie.
A potom ani deti nemajú potrebu alebo teda neberú rodičov ako autority ale ako nejakých kamarátov ktorých nemusia poslúchať. A teda robia si čo chcú. Kašlú na rodičov.
Ale všetko je to spôsobené rodičmi pretože ich nevychovávajú, neučia ich ako sa majú správať.
MS
Dnešná doba je typická tým, že deti by najradšej vychovávali svojich rodičov.
Myslím si, že je to zapríčinené hlavne vonkajším prostredím. Ľudia sú väčšinou ľahko ovplyvniteľní, predovšetkým deti a keď vidia, že ich kamaráti si veľa dovoľujú na rodičov, budú to robiť aj ony.
Často je chyba aj v rodičoch, ktorí síce dieťaťu všetko kupujú a aj dovoľujú, ale inak mu nevenujú pozornosť. Alebo práve naopak, sú až moc prísni a taktiež trávia spoločne veľmi málo času. Podľa mňa sa tento problém o pár rokov ešte viac zhorší, ale je to veľmi individuálne.
LK
Nad tým, ako začať túto tému som sa zmýšľal pomerne dlho. Nie som si sám istý či považujem termín „kríza úcty“ za adekvátny a plne pravdivý.
Myslím si, že pri tejto téme by sme mali kategóriu rodiča a predstavení vnímať ako niečo staré a konzervatívne. A vytvoriť kategóriu mladí ľudia ako niečo relatívne liberálne a novátorské. Už pri základnej charakteristike týchto dvoch skupín bolo jasné, že majú opačné povahy, vlastnosti a zrejme aj názory. Od tohto rozdielu by som sa rád ďalej odvíjal. Ak sa hlbšie zamyslím a predstavíme si tento „problém“ v reáliách tak si uvedomujem, že krízou úcty je v podstate, len rozkol v názoroch, hodnotách a povahe oboch skupín. Teda, podľa môjho názoru, celkovo tento problém zo strany tých starších bude v nedostatočnom vžitím sa alebo pochopení nás, ako zástupcov „tej liberálne a novátorskej kategórie“.
Samozrejme predpokladám, že to vžívanie sa do nás je pre niektorých „proti srsti“. Predsa len sme vnímaný ako malé a hlúpe deti ktorých terajšie myšlienky sú zrejme len dielom puberty alebo tých „zbytočných a mozog – vymývajúcich“ technológií, ale na nešťastie nie sme vnímaný ako budúci dospelí ľudia a náš svet ako budúcnosť ktorá sa isto pre zatvrdnutých konzervatívcov stane len horšiu a nezmyselnejšou.
Ďalej je dôležité definovať pojem „predstavení“. Čiastočne som sa zamyslel nad tým problémom už predtým, ale pokiaľ vnímame tento pojem ako politiku a politikov, tak je nutné vnímať túto „krízu“ inak. Pod touto „krízou“ asi myslíme to, že sa vďaka mladým (najmä prvovoličským) voličom do parlamentu dostali extrémisti ale napríklad aj ich nezáujem o voľby. Myslím si, že tu nie je problém len v tých mladých ale aj v príklade ich rodičov, iných predstavených a samotných politikov, ako pripravili svoje deti na občianstvo a aký občiansky a politicky vzor im dali.
Rád by som situáciu nepochopenia a ignorancie nového prezentoval na príklade politickej strany KDH. Táto strana sa držala svojich hodnôt a dogiem ,nedokázala svojou politikou dostatočne reflektovať dnešnú politickú, kultúrnu, sociálnu a cirkevnú situáciu. Nedokázala byť novátorská a novšia a preto už nemohla prežiť v tomto novom a čím ďalej novšom svete.
Na záver by som chcel dodať, že možno všetko nové nie je dobré. Ale je to istou podmienkou prežitia včera, dnes a zajtra.
JŠ
Prečo je podľa teba kríza úcty k rodičom a predstaveným?
Myslím si že deti-teenageri v tejto dobe majú príliš veľa možností a času na rozmýšľanie. Príliš veľa z nich si vytvára veľké sny ktoré sa v skutočnosti nemôžu stať, preto možno nepočúvajú rodičov, žijú si svoj sen, svoj vysnený život ktorí nejako dopadne, a nezáleží na tom ako dopadne v skutočnosti, ale na tom či ich život práve v tejto chvíli baví.
Preto si myslím že deti nepočúvajú svojich rodičov, lebo myslia si že ich v budúcnosti nebudú potrebovať, že ich iba obmedzujú a ničia im ich svet, svet ktorý na nich čaká každý deň, a každý deň ho musia vyčerpať, vypiť do dna, aj s nejakými muchami a ktovie čím na dne.
Vôbec nepremýšľajú do hlbokej budúcnosti, o budúcnosti iba snívajú a chcú žiť naplno každý deň. A nechcú sa obmedzovať rodičmi, predstavenými a ich radami. Nechcú počúvať ich príbehy, chcú mať svoj, aj keď možno smutný príbeh, ktorý budú (možno) rozprávať svojim deťom, vnúčatám.
Celkovo mi z toho vyplýva že nepanuje až tak neúcta (nezaoberáme sa posmechmi od minimálne inteligentných ľudí) ale iba mladí chcú zažiť svoje, a cítia sa že ich všetko naokolo obmedzuje.
Prečo je podľa teba kríza úcty k rodičom a predstaveným: lebo sa teenageri cítia byť neustále obmedzovaní
TP