Minule:
Závisť je návrat k živočíšnemu.
Úspech, šťastie iných, nás má povzbudiť k väčšiemu úsiliu.
Sv. Augustín: „Keď to dokázali toľkí a toľké, prečo nie ty Augustín?!“.
Ako premáhať závisť?
Stará axióma z logiky hovorí: Qui bene distinguit, bene docet (Kto dobre rozlišuje, dobre učí). Už sme hovorili o potrebe rozlišovať túžbu od závisti. Konkrétne, niekto môže túžiť mať také dobré deti ako druhý, mať taký úspech ako iný a pod. Ak nepraje pritom zle iným, je to neškodná, možno i užitočná túžba. Viď 210. Askéza – Závisť – túžba.
Predchádzanie závisti:
Francis Bakon povedal: Nenájde mnoho podnetov k závisti ten, kto si riadne plní svoje povinnosti, lebo závisť je túlavá vášeň, potulujúca sa po uliciach a nezostáva doma pri vlastnej práci. Kto si plní svoje povinnosti, má náplň života, nepotrebuje si príliš všímať iných.
Závisť „túlavá vášeň“:
Kto sa túla – teda, nemá čo robiť, má čas na všímanie si iných. Vtedy vidí ich úspechy a to vedie k závisti. Vidíme tu prepojenosť lenivosti a závisti. Naopak, kto si plní povinnosti, žije pre rodinu, má naplň života, prekonáva vlastné problémy, vidí vlastné šťastie i svoje nedostatky, vidí koľko je potrebného úsilia, aby niečo dosiahol a nemá dôvod závidieť.
Byť protivný voči sebe!
To už je čo?! Zbadáme u seba ošklivú závisť, čo s tým? Povedať si do protivnosti: Bože, daj mu požehnanie, nech sa mu darí – ak si veriaci! Prajem mu, len dobré – ak si neveriaci!
Hovorili sme viac-menej o prevencii závisti. Čo, ak sa pri nej nielen pristihneme, ale nás kvári a konáme pod jej vplyvom?
Preto nabudúce: Ako sa zbaviť závisti?