Minule:
Pomôcky na zvládnutie obžerstva:
- vyberať jedlo, ktoré zmierňuje žiadostivosť po jedle
- nebyť prieberčivý
- nejesť mimo stanovený čas
- nehnať sa za špecialitami
- viac času venovať duchovným veciam.
Asketickí autori nám zanechali zoznam hlavných hriechov. Ideme netradične odzadu. Hovorili sme o lenivosti, obžerstve a prišli sme k hnevu. O tomto hlavnom hriechu sme uvažovali v súvislosti s citmi a agresivitou.
Asketika je náuka o tom, ako sa formovať v (duchovnom) živote. Rovnako ako v živote, tak sa aj v asketike jednotlivé témy - čnosti a neresti, prelínajú. Asketika nám ich izolovane predkladá, aby sme sa nad nimi mohli viac zamýšľať.
Keďže je duchovný život bez askézy nemysliteľný, snaživí sledovatelia si niečo o hneve môžu pozrieť napríklad v témach č.: 148, 150, 152, 154 155, 156, 161. Dočítate sa o definícii hnevu, typoch hnevu, liečení a predchádzaní hnevu.
Dnes iba pár myšlienok o hneve:
Hovor vtedy, keď si rozhnevaný a prednesieš ten najlepší prejav, ktorý budeš navždy ľutovať. (A. Bierce)
Hnev nie je odpoveď na nespravodlivosť, alebo na to, čo cítime ako nespravodlivosť. (M. Bubák)
Srdce zapálené ostňami svojho hnevu bije, telo sa chveje, jazyk vypovedá, tvár horí, oči zdivejú a nedokážu poznať známych, ústa síce tvoria krik, ale myseľ nevie, čo hovorí. (sv. Gregor Veľký)
Nie je zriedkavý prípad, že aj hnev, sám osebe spravodlivý, stáva sa natoľko nespravodlivo silným, že potom ľahko vedie k nenávisti. (Günthör IIIa 71)
Hnev je chvíľa akútneho osprostenia. (P. Strauss)
Hnev odoberá rozumu svetlo, keď zmätie zachvátenú myseľ. (sv. Tomáš Akvinský, II/I q.48 a.3)
Nabudúce: Ďalší hlavný hriech – závisť