Minule:
Obžerstvo je falošné útočisko.
Obžerstvo má korene v detstve.
V dospelosti obžerstvom často prekonávame stres.
Do obžerstva zaraďujeme aj toxikomániu. Pojem pochádza z dvoch gréckych slov: toxikos – smrteľný, jedovatý; mania – šialenstvo.
Obžerstvo prekáža zvíťaziť nad nižšími, prízemnejšími pudmi.
V Čítanke sme mali na základnej škole článok o labuti, ktorá nemohla odletieť, lebo mala zranené krídlo. Deti sa jej ujali a starali sa o ňu celú zimu. Keď sa na jar vrátili jej družky, chcela vzlietnuť, pridať sa k nim, ale nemohla. Bola prekŕmená.
Prekrmovaný človek
Nedokážeme vybojovať víťazný boj vnútorného človeka, ak nie sme vytrénovaní v boji s týmito nižšími, prízemnejšími pudmi. Už citovaný, pradávny učiteľ askézy Kasián hovorí: „Nemá trvácu čistotu a cnosť ten, kto odmieta dodržiavať vyvážený spôsob stravovania s miernosťou.”
Duchovný život je ako život športovca. Musí prísne dodržiavať životosprávu, aby vynikol vo svoje disciplíne.
Vytrvalosť
Dôležitá je vytrvalosť, ako Pavol píše na sklonku svojho života svojmu milovanému žiakovi Timotejovi: „Dobrý boj som bojoval, beh som dokončil vieru som zachoval. Už mám pripravený veniec spravodlivosti, ktorý mi v onen deň dá Pán, spravodlivý sudca; a nielen mne, ale aj všetkým, čo milujú jeho príchod.“ (2Tim 4:7-8)
Detské (základné) disciplíny
Ak chceme pokročiť na svojej duchovnej ceste a súťažiť na vrcholových podujatiach a vytrvať, potrebujeme najprv zvládnuť detské disciplíny – žiadostivosť žalúdka, krotiť apetít.
Nabudúce: Nedokážeme mať pod kontrolou ostatné žiadostivosti, ak nedokážeme skrotiť obžerstvo.