Minule:
Nestriedmosť je i vyberavosť v jedle, vyhľadávanie drahých pokrmov a pochúťok.
Vyberanosť oslabuje vôľu a tým odolnosť znášať ťažkosti života a živí zmyselnosť.
Jedine človek dokáže z prijímania potravy urobiť stolovanie.
Štvrté pravidlo striedmosti: Dobrovoľné zriekanie sa
Všimnime si abstinentov. Sú nespoločenskí?
V ostatnej úvahe to pustovník riešil tým, že pohár vína, ktorý vypil na slávnosti kvôli spoločenstvu nahradil celodenným pôstom. Ak niekto abstinuje preto, že má problémy s alkoholom, abstinent nie je nespoločenský, ale je nespoločenské, priam drzé, nútiť ho piť a zosmiešňovať. Naopak, sme povinní, mu pomôcť a vyhýbať sa v jeho prítomnosti alkoholu.
Dobrovoľní abstinenti
Ak niekto abstinuje preto, aby ukázal, že sa dá oslavovať aj bez alkoholu, je to nielen v poriadku, ale takéto svedectvo je aj potrebné. Pri stretnutiach poľských kňazov sa neponúka alkohol z toho dôvodu, že Cirkev sa tak zapája do kampane proti alkoholizmu.
Abstinencia ako svedectvo
Som presvedčený, že spomínaný pustovník by nepil, keby v tom spoločenstve bol problém s alkoholom. Abstinencia môže byť aj ako obeta.
Spoločenské ohľady spôsobujú, že veľa ľudí sa stane alkoholikmi.
Jeden môj kolega sa dosť pohybuje v arabskom svete. V začiatkoch, ako býva u nás zvykom, doniesol na večerné posedenie slivovicu. Domáci boli šokovaní. Pýtali sa na dôvod prečo by mali piť? Cítil sa trápne. Faux pas ako hrom! Úplne ináč je to u nás, nevieme si predstaviť pohostenie bez alkoholu. Žiaľ!
Duchovný ideál
Toto štvrté pravidlo má vzťah k duchovnému ideálu. Každý človek má vydávať svedectvo o sile ducha. Ťažko hovoriť o prednosti duchovných hodnôt, keď podliehame telesným sklonom. Nestriedme jedenie a pitie, ktoré je nedisciplinované a spojené so živočíšnou dravosťou, keď chuť a žalúdok stávajú sa silnejšími než my sami, je ďaleko od duchovnosti.
Nabudúce: Dôvody obžerstva