Minule:
Na vnútorný nepokoj reaguje organizmus trvalou únavou
Kapacitu vnútornej energie veľmi odčerpáva hnev
Nenechajme si nervozitou prehlušiť pokoj srdca
Je potrebné nájsť si čas na stíšenie a úprimnú modlitbu
Čo s dôsledkami hnevu?
Kde sa zobral v našom srdci hnev? Je to často dôsledkom prežitej nespravodlivosti, krivdy, straty, strachu, násilia (nemusí byť na fyzickej úrovni), zneužívania, či nedostatku lásky, dotykov a objatí v detstve, neprijatie (často iba domýšľané).
Ako demaskovať hnev a jeho príčiny?
Ak svoj hnev popierame, otočíme ho dovnútra, proti sebe. Ak sa chceme skutočne vymaniť z emočného dusenia, jedna z najdôležitejších úloh je vrátiť sa ku koreňom svojmu hnevu. K všetkým pocitom, ktoré potrebujú byť uvoľnené. K všetkému, čo je zamknuté v našom vnútri a vysporiadať sa s ním.
Ja sa nehnevám(?)
Opýtajte sa niekoho, prečo vybuchol. Mnohí pôvod často pôvod svojho hnevu nevedia definovať. Dokonca mimo výbuchu hnevu ho necítia, skrýva sa tak dobre, že ho nedokážu odhaliť.
Symptómy skrytého hnevu:
Tieto sme spomínali:
Sarkazmus (č. úvahy 156), nedochvíľnosť (157), prokrastinácia 159, trvalý pocit únavy (č. 160).
Psychosomatické javy:
Vredy, tráviace ťažkosti, vysoký tlak, neustále stuhnutý krk, ospalosť v nevhodných chvíľach, nadmerný spánok – alebo naopak nespavosť, zívanie, škrípanie zubov, zovreté čeľuste, zovreté päste (napríklad aj pri jedení), tvárové tiky, emočné jedenie...
Psychické prejavy:
Smútok, depresia, úsmevy, či smiech, keď nás niečo bolí (je to prekrývanie problému), nuda a apatia, spochybňovanie vlastných prejavov (- nedostatok zdravého sebavedomie), znepokojujúce sny, cynizmus, predstieraná veselosť, časté vzdychanie, monotónne hovoriaci hlas a pomalé pohyby (snaha nevybuchnúť – ukazuje, že je spokojný), utlmená artikulácia, stála podráždenosť...
Nabudúce: Neovládanie sa ako spoločenský jav