Minule:
Rozčúlený človek sa strápňuje.
Nesmieme rezignovať v snahe po sebaovládaní.
Pomáha prežívanie dňa s Bohom.
--------------
Aby sme hnev mohli zvládnuť, dokonca predchádzať mu, je dobre poznať ho (aspoň teoreticky). Posvietime si na základné delenie
Výbušný hnev
Kto podľahne takémuto hnevu útočí verbálne (nadáva), ale aj fyzicky napadá. Niečo také sa rieši v parlamente (-kauza facky).
Pasívno-agresívny hnev
Takto postihnutý sa ľahko „naštartuje“, vidieť u neho fyziologické zmeny, čudne správanie; padnú i nezodpovedné slová. Takmer stále sa tvári ako nahnevaný, pripravený vybuchnúť. Môže sa neraz prejavovať vo forme podráždenia a nervozity, sebaľútosti a sebapoškodzovania, závisti a odporu, alebo pomsty a násilia.
Vyhýbavý hnev
To platí pre tých, ktorí majú tendenciu obrátiť svoj hnev dovnútra. Niekedy sa títo ľudia zdajú byť vyhýbavými a odmeranými, pretože v sebe potláčajú ťažké emócie. Je to hnev obrátený dovnútra. Je to dobrá príprava na psychosomatické choroby i depresiu. Človek sa totiž dusí vo svojom hneve.
Diplomatický hnev
Niektorí autori ho považujú za „ideálny hnev“. Diplomatický hnev je priamy, ale pokojný a ostatní ho vnímajú ako kontrolovaný, asertívny; môže byť konštruktívny pri riešení rôznych konfliktov. Iným odkazuje: Bolí ma, že si takýto, že takto konáš...
---------
Keď je hnev častý, oslabuje a vedie k trvalým poruchám v myslení, pocitoch, správaní alebo vzťahoch.
Nabudúce: Následky hnevu